Kotylion kojarzy nam się z zawodami konnymi, jako medale przypinane zwycięskim zawodnikom, jednak to nie wszystko. Kotylion to również zabawa taneczna, która odbywa się podczas studniówek i tradycyjnych zabaw tanecznych oraz bardzo często na weselach.
Kotylion najczęściej odbywa się o północy, podczas tej zabawy uczestnicy mają przypinane do piersi w przypadku mężczyzn lub przywiązywane do dłoni w przypadku kobiet, ozdobne ordery. Mogą to być również kolorowe plakietki przyczepiane na magnesie (nie są to jednak jak niektórzy myślą zwykłe magnesy na lodówkę), wstążki lub bukieciki. Pary, które mają jednakowe kotyliony, na początku zabawy są rozdzielane, a ich zadaniem jest odnalezienie siebie, od momentu, w którym zaczyna grać muzyka i następnie zatańczyć ze sobą. Ci, którzy pierwsi się odnajdą wygrywają.
Podczas tańca kotylionowego tańczy się walca wiedeńskiego, albo inny taniec z zakresu „wirowych”. Za przebieg zabawy odpowiada wodzirej. Taniec kotylionowy to zabawa wywodząca się z tradycji francuskiej, a w Polsce z tradycji szlacheckiej. Wykonuje się go na ślubach i studniówkach na znak ciągłości historycznej. Często spotyka się osoby, które chętnie biorą w nim udział, nawet młodzież, ponieważ jest to dobra zabawa i integracja. Jest to lżejsza i zabawniejsza wersja tradycyjnego tańca, często porównywana do tradycyjnego i drętwego poloneza, którego próby i układanie kroków trwają w nieskończoność.
Niestety sam taniec kotylionowy powoli odchodzi do lamusa i coraz mniej ludzi decyduje się na niego na swoich weselach lub studniówkach, a czasem warto zachować ciągłość tradycji, a przy tym świetnie się bawić.