Wapnowanie gleby stanowi jeden z istotniejszych zabiegów agrotechnicznych. Jego zasadniczym celem jest podwyższenie odczynu pH, jeżeli mamy do czynienia z glebą zbyt kwaśną. Kolejnym jest uzupełnienie w glebie braków w obrębie przyswajalnego dla roślin wapnia. Odczyn naszej gleby zmierzyć możemy za pomocą kwasomierza, zwanego również pH-metrem, a także w drodze oddania próbki gleby do analizy w laboratorium.
Pamiętać trzeba tutaj o tym, że badanie gleby trzeba zawsze przeprowadzić w kilku miejscach, ponieważ wystąpić mogą różnice w pomiarach. Gleba kwaśna to taka, której odczyn wynosi 6.5 lub mniej, przy czym odczyn niższy jak 4.5 to gleby bardzo kwaśne, do 5.5 włącznie to gleby kwaśne, zaś do 6.5 – lekko kwaśne.
Najszybciej zakwaszeniu ulegają gleby lekkie, które najbardziej narażone są na wypłukiwanie się składników mineralnych do głębszych warstw gleby. Gleby ciężkie zakwaszają się znacznie wolniej, a zatem rzadziej potrzebują one wapnowania.
W swojej pamięci trzeba mieć także to, że różne rośliny prezentują różne wymagania odnośnie kwasowości gleby, a więc jej stan należy dostosować tak, aby był on sprzyjający do uprawy danej grupy roślin. Dla przykładu, jeżeli uprawiamy rośliny kwasolubne, to wówczas wapno nie będzie konieczne. Ale jeżeli chcemy uprawiać warzywa albo zasiać trawnik, to wtedy trzeba je zastosować w celu podniesienia czynnika pH.
Kiedy najlepiej jest wapnować glebę? Najlepiej będzie zająć się tym na jesień, po zebraniu plonów, gdy rośliny wkroczą w stan spoczynku. Ewentualnie można to też zrobić wiosną, jednakże zachowując jak najdłuższy okres pomiędzy wapnowaniem gleby, a wysiewem roślin.
Wapnowanie gleby powinno polegać na równomiernym rozsiewie połączonym z mieszaniem nawozu z górną warstwą gleby, gdzie rozwijają się korzenie roślin. Podejmujemy się tego przy suchej i bezwietrznej pogodzie, ponieważ nie wolno wapnować na glebę mokrą. Trzeba także ze względów bezpieczeństwa mieć założone okulary ochronne. Wapnowania gleby nie łączy się z używaniem nawozów fosforowych, siarczanowych, potasowych, a także tych zawierających mocznik, ponieważ prowadzi to do sporych strat azotu i redukcji przyswajalności azotu. Dlatego też nie wapnuje się gleby dopiero co nawożonej obornikiem.