Różanecznik to druga obok Azalii odmiana Rhododendronów uprawianych w naszych przydomowych ogrodach. Charakteryzuje się przede wszystkim tym, iż w przeciwieństwie do Azalii nie zrzuca liści na zimę, przez co też, nasz ogród będzie bardziej zielony nawet w środku zimy. W rodzinie Różaneczników możemy wyróżnić gatunki większe oraz mniejsze, przy czym niezależnie od tego, każdy z nich nadaje się perfekcyjnie do uprawy w naszych ogrodach. Oczywiście po uprzednim przygotowaniu stanowiska, które będzie spełniać wymagania związane z naturalnym środowiskiem w jakim występują.
Różaneczniki duże.
Wśród dużych odmian różanecznika znajdziemy przede wszystkim gatunki uprawiane w ogrodach botanicznych, jak również ogrodach leśnych. W przydomowym ogrodzie trudno będzie zadbać o większą ilość dużych Różaneczników, toteż w większości przypadków należy zdecydować się na jednego, maksymalnie dwa Różaneczniki, które i tak będą w wystarczającym zakresie przykrywać powierzchnię ogrodu i przepięknie się w nim odznaczać. Do najbardziej popularnych odmian, dużych Różaneczników należy tutaj zaliczyć:
- Rhododendron augustinii (różanecznik Augustyna) – Charakteryzuje się najbardziej niebieskimi kwiatami wśród wszystkich Różaneczników. Liście o długości 11 cm i kształcie lancetowatym są jego największą zaletą.
- Rhododendron davidsonianum – Odmiana o mniejszych kwiatach (długość 3 cm), charakteryzuje się przede wszystkim bardzo aromatycznym zapachem wydzielanym przez liście o wymiarach 7,5×2,5 cm.
- Rhododendron rex (różanecznik królewski) – odmiana kwitnąca przez całą wiosnę, z kwiatami w kolorze od białego do różowego z karmazynową plamką i kropkowaną gardzielą. Liście w kolorze ciemnożółtym osiągają rozmiary do 35cm, od spodu pokryte, grubym, wełniastym, różowym filcem.
Różaneczniki średnie
Różaneczniki o średnich rozmiarach, można hodować w przydomowych ogrodach w większych ilościach. Osiągają rozmiary od 1 do 2,4m.
- Rhododendron dauricum (różanecznik dahurski) – charakteryzuje się cienkimi, wyprostowanymi gałęziami oraz małymi, jasnoróżowymi lub liliowymi kwiatami, pojawiającymi się w okresie od marca do kwietnia. Liście, zielone w czasie zimy, osiągają rozmiary do 5cm, a sam krzew wzrasta do wysokości około 1m.
- Rhododendron mucronulatum – kwiaty ciemno różowofioletowe, różowe lub czasem białe, pojawiające się na krzewie od wczesnej zimy do połowy wiosny. Odmiana zrzucająca swoje lancetowate osiągające długość 7,5 cm liście na okres zimowy.
- Rhododendron racemosum (różanecznik groniasty) – Jest to gatunek o liściach małych i łuskowatych o długości 5-10 cm, z zielonymi wierzchami i szarozielonymi spodami. Kwiaty w odcieniach różu i bieli obsypują krzew w okresie całej wiosny.
Gatunki małe, karłowate.
W całej grupie znajdziemy jeszcze Różaneczniki bardzo małe, wręcz karłowate, dochodzące do wysokości poniżej 1m, rzadko kiedy przekraczając tę barierę.
- Rhododendron campylogynum – odmiana o dzwonkowatych różowych, czerwonych, fioletowych lub kremowych kwiatach o długości 1−2,5 cm, rosnących na długich łodyżkach w okresie od późnej wiosny do wczesnego lata. Posiada łuskowate, ciemnozielone lub zielone liście w większości przypadków zimotrwałe.
- Rhododendron pemakoense – Odmiana o kwiatach różowych lub tez jasnofioletowo różowych, osiągających długość 4cm, wyrastających przez całą wiosną. Odmiana nadająca się do uprawy w każdych warunkach, przy założeniu, że mrozy nie osiągną temperatury poniżej -18 stopni Celsjusza.