Jednym z czynników, który wywiera dość istotny wpływ na jakość realizowanych prac lakierniczych jest rodzaj oraz jakość wykonania pistoletu lakierniczego. Typ zastosowanych pistoletów różnić się będzie bardzo często od siebie, w zależności od wykonywanych prac, aczkolwiek w każdym przypadku jego jakość będzie miała kluczowe znaczenie. Wpływać będzie także na komfort pracy lakiernika. Dobry pistolet nie będzie się zapychać, będzie pozwalać na płynną regulację strumienia farby, a co najważniejsze, nie będzie zanadto obciążać ramienia lakiernika. Zobaczmy zatem, z jakimi pistoletami można się będzie spotkać w codziennej pracy lakiernika, oraz jakie są ich wady i zalety.
Rodzaje stosowanych pistoletów lakierniczych.
Pistolety lakiernicze przeszły wiele zmian na przełomie lat ich stosowania w przemyśle lakierniczym. Do najważniejszych i najbardziej znanych typów pistoletów, stosowanych obecnie należy zaliczyć cztery poniższe modele.
- HP (High Pressure) – pistolety o wysokim ciśnieniu roboczym, osiągającym nawet 4 bar. To model zdecydowanie najstarszy, który przy wysokim ciśnieniu roboczym, oraz stosunkowo niedużym zapotrzebowaniem na powietrze generują dość spore rozpylanie materiału, co też przekłada się na straty materiałowe w toku ich eksplaotacji.
- HVLP (High Volume Low Pressure) – pistolety niskim ciśnieniu roboczym ale dużym zapotrzebowaniu na powietrze. Ciśnienie robocze dochodzi maksymalnie do 2,5 bara. Są one o wiele bardziej oszczędne pod względem zużycia materiałowego. Ich wadą jest natomiast potrzeba mocniejszego kompresora wynikająca ze zwiększonego zapotrzebowania na powietrze.
- LVLP (Low Volume Low Pressure) – pistolety niskociśnieniowe o ciśnieniu roboczym około 1,5 bara, i niskim zapotrzebowaniu na powietrze. Obecnie są to najbardziej zaawansowane technicznie pistolety łączące w sobie zalety pistoletów z serii HP i HVLP. Obecnie wykorzystywane są one najczęściej w branży lakierniczej, przez wzgląd na swoje bardzo dobre parametry pracy.
- LVMP (Low Volume Middle Pressure) – pistolety o średnim ciśnieniu roboczym i małym zapotrzebowaniu na sprężone powietrze. Czasem określane skrótem RP. Ciśnienie robocze zbliżone do pistoletów HVLP, ale na plus zasługuje fakt obniżenia zapotrzebowania na powietrze.
Są to cztery podstawowe typy pistolety wykorzystywane w zależności od potrzeb, aczkolwiek trzeba przyznać, iż dla lakiernika najbardziej komfortowym narzędziem do pracy będą tutaj pistolety LVLP, które też wykorzystywane są w branży zdecydowanie najczęściej.
Jakość pistoletów lakierniczych.
Oczywiście poza samym typem pistoletu, istotną kwestią będzie także jego jakość, bowiem nie każdy producent stosuje tutaj takie same materiały i taką samą zaawansowaną technologie produkcji pistoletów. Obecnie w czołówce dostępnych na naszym rynku pistoletów znajdują się bez wątpienia pistolety Optima, które gwarantują długi czas bezawaryjnej pracy, a co najważniejsze ich zakup nie należy do zbyt poważnych wydatków. Pistolety marki Optima cieszą się uznaniem nie tylko w oczach właścicieli warsztatów lakierniczych, ale także i samych lakierników, którzy dostają do reki doskonałe narzędzie pozwalające na osiągnięcie odpowiednich jakościowo efektów pracy.