Kiedy uczymy się języka obcego, największym problemem zwykle okazuje się mówienie. O ile nauka słówek oraz gramatyki nie stwarza Nam większych problemów, o tyle rozmowa w języku którego się uczymy – już tak. Co powoduje barierę językową i jak ją przełamać? O tym opowiemy w poniższym artykule.
Często zdarza Nam się sytuacja, iż znamy wiele słówek np. w języku angielskim, jednak podczas rozmowy z obcokrajowcem, potrafimy ich powiedzieć zaledwie kilka i to tych podstawowych wyrażeń. Pojawia się w Nas bariera językowa i mamy wrażenie, iż mimo kilku lat wcześniejszej nauki języka – kompletnie nic nie umiemy! Co jest tego powodem? Skąd ta bariera?
Powody lęku przed mówieniem w języku obcym
Do najczęstszych należą:
- Nieśmiałość – należymy do małomównych osób, które obawiają się braku akceptacji rozmówców
- Niepewność – występuje, kiedy nie jesteśmy przekonani o własnych umiejętnościach i często jest obawą „ bo ktoś mnie nie zrozumie” lub „ bo popełnię błąd językowy”
- Brak praktyki – niejednokrotnie wydaje Nam się, iż w nauce języka obcego wystarczy nauczyć się słówek i podstaw gramatyki i to wszystko. Pamiętajmy jednak, iż „praktyka czyni mistrza” zatem brak regularnych konwersacji choćby z native speakerem sprawia, że nie wiemy w jaki sposób prawidłowo wykorzystać zdobytą wiedzę językową co czyni w Nas blokadę.
- Perfekcjonizm – uważamy iż skoro uczymy się np. języka angielskiego to powinniśmy w nim poprawnie mówić i pisać. Szczegółowo analizujemy każdy wyraz w myślach i na wypadek nie popełnienia błędu- rezygnujemy z wypowiedzenia go. Staramy się być nadgorliwi w poprawności językowej a wszelkie nawet najmniejsze błędy uznajemy za porażkę.
Jak zatem widać, przyczyn bariery językowej może być kilka, warto zatem im przeciwdziałać i zastanowić się, która z nich Nas dotyczy.
Sposoby na strach językowy
Dużo łatwiej będzie Nam okiełznać barierę językową, jeśli wcześniej ustalimy co jest jej przyczyną. Istnieją jednak czynności, które regularnie praktykowane, pomagają ją zwalczyć lub … zapobiec pojawieniu się jej. Jakie?
- Mówmy do siebie – dzięki temu wyćwiczymy w sobie łatwość komunikowania się. Za każdym razem, kiedy nie mamy pewności czy dany wyraz użyliśmy poprawnie, zajrzyjmy do notatek czy książki. Dzięki temu przypominamy sobie także wiedzę której uczyliśmy się nawet na początkowych lekcjach.
- Oglądajmy filmy w obcym języku, czytajmy na głos książki – takie czynności mają wiele pozytywnych aspektów. Uczymy się, osłuchujemy się z językiem np. angielskiego oraz łamiemy barierę przed wypowiadaniem angielskich słówek. Jest to zatem także niezwykle skuteczna nauka angielskiego o której zawsze warto pamiętać.
- Rozmawiajmy – Na początku nauki skupmy się na rozmowie pisemnej. Możemy to uczynić np. przy pomocy dowolnego komunikatora internetowego.Kiedy już się oswoimy z rozmową pisemną, dużo prościej będzie Nam mówić zatem zaproponujmy znajomemu rozmowę np. telefoniczną. Wykorzystajmy również lekcje z native speakerem. Profesjonalista poprawi Nasze błędy oraz zwróci uwagę na prawidłowy akcent.
- Myślmy w języku obcym – nawet jeśli chcemy powiedzieć coś w języku ojczystym, zastanówmy się w jaki sposób powiedzieć to w języku obcym. Wykorzystujmy każdy moment do tego, aby w myślach opisać w języku obcym czynność którą wykonujemy, np. robienie zakupów, sprzątanie czy gotowanie.
- Piszmy pamiętnik – oczywiście w języku, którego się uczymy. Prowadźmy także notatki i zapisujmy ważne wydarzenia np. po angielsku. Regularnie pisząc, utrwalamy wiedzę oraz nabywamy umiejętności wyrażania emocji w języku obcym. To również pomaga w przełamaniu bariery językowej.