Idea magazynu konsygnacyjnego.

Jednym z wielu rozwiązań dla współczesnego biznesu, pozwalających nam na wyraźne oszczędności w kosztach bieżących firmy, jest idea magazynu konsygnacyjnego. Jest to pojęcie stworzone specjalnie z myślą o przedsiębiorcach działających na terenie UE, zaopatrujących się w surowce bądź tez półprodukty w krajach należących do Unii. Poniżej postaramy się przedstawić kwestię samego magazynu konsygnacyjnego, zalet jego wykorzystania, oraz najważniejszych kwestii związanych z tym rozwiązaniem.

Czym jest magazyn konsygnacyjny.

Magazyn konsygnacyjny to w zasadzie forma zwykłego magazynu, który jednakże działa w oparciu o odrębne przepisy prawne, pozwalające w pewnym zakresie optymalizować koszty ponoszone przez przedsiębiorcę. W tym szczególnym przypadku, magazyn konsygnacyjny pozwala nam na uniknięcie konieczności zapłacenia podatku VAT, choć ostatecznie i tak trzeba będzie go zapłacić. Zaletą jest to, iż nie trzeba go opłacać od razu. Przypomnijmy sobie iż w ramach ustawy unijnej o podatku VAT, w przeciwieństwie do naszych krajowych rozwiązań, podatek VAT uiszczany jest przez nabywcę a nie sprzedawcę. Kupując więc duże ilości towaru, na przykład półproduktów do dalszej produkcji, zachodziłaby konieczność zapłacenia dodatkowo 23% wartości tego towaru, jako podatku VAT. Magazyn konsygnacyjny pozwala nam skutecznie ominąć konieczność płacenia podatku od całości towaru jednorazowo. PO prostu zakupione przez nas towary trafiają do magazynu konsygnacyjnego i tam czekają sobie aż będą potrzebne na produkcji. Dopiero w momencie, kiedy zostaną podjęte z magazynu konsygnacyjnego, powstaje obowiązek podatkowy, w wymiarze równym 23% wartości towaru podjętego z magazynu. Jest to więc wyraźnie korzystne rozwiązanie pozwalające zoptymalizować koszty podatkowe, poprzez rozłożenie ich w czasie. Dzięki temu koszt podatkowy nie jest tak wielkim ciosem dla przedsiębiorstw, a co za tym idzie, mogą lepiej inwestować zyski w rozwój, zamiast od razu pozbyć się większości pieniędzy na koszty podatkowe.

Podsumowanie.

Wychodzi tutaj więc na to, iż korzystanie z magazynu konsygnacyjnego jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, wobec czego też, jak najbardziej warto z tego typu rozwiązań korzystać. Oczywiście wdrożenie przepisów pozwalających prowadzić magazyn konsygnacyjny nie jest takie proste, niemniej jednak istnieją przedsiębiorstwa zajmujące się wynajmowaniem przestrzeni magazynowej, które spełniają wszelkie wymagania do prowadzenia magazynu konsygnacyjnego, i taką też usługę oferują swoim klientom. Tak więc, nie musimy tutaj w ogóle wdrażać magazynu konsygnacyjnego na swoich obiektach tylko skorzystać z zewnętrznych usług, co zapewni nam optymalizację kosztów podatkowych naszego przedsiębiorstwa. Przy okazji zaś, nie będziemy musieli ponosić kosztów utrzymywania własnych magazynów, a zaoszczędzoną w ten sposób przestrzeń przeznaczyć na przykład na dalszy rozwój produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *