Wśród kobiet istnieje wiele zwolenniczek karmienia piersią, ale są też takie, które samodzielnie decydują się karmić swoje potomstwo mlekiem modyfikowanym. Dla niektórych z nich to jedyny sposób na szybki powrót do normalnej aktywności zawodowej. Inne z przyczyn zdrowotnych nie mogą karmić dziecka naturalnie. Bez względu na to, do której grupy się zaliczasz, to na pewno niejednokrotnie zastanawiałaś się, czy karmienie piersią może jakoś wpływać na ewentualny nowotwór piersi. Zaraz poznasz odpowiedź na to pytanie.
Co daje karmienie piersią?
Karmienie piersią jest niezwykle ważne, nie tylko dla dziecka, ale również dla samej matki. Maluszek otrzymuje wraz z naturalnym mlekiem wszystkie niezbędne do rozwoju składniki odżywcze oraz niezwykle cenne przeciwciała, które budują jego odporność. Ponadto mleko matki potrafi się dostosowywać do potrzeb dziecka, zmieniając swój skład tak, by maluszek otrzymał wszystko to, co jest mu niezbędne. Naturalne mleko dodatkowo pełni rolę nie tylko posiłku, ale również napoju, dzięki czemu przez pierwszych 6 miesięcy może stanowić jedyny pokarm i napój, który dziecko przyjmuje. Natomiast dla matki daje kilka innych korzyści. Karmienie piersią pozwala szybciej zrzucić ciążowe kilogramy, a także tworzy między matką i dzieckiem głęboką, intymną więź.
A jak do tego ma się nowotwór piersi? Tutaj mamy dobrą informację dla kobiet karmiących naturalnie. Według aktualnym badań, karmienie piersią można uznać za jeden ze sposobów zapobiegania nowotworowi piersi.
Nowotwór piersi – jak się przed nim ustrzec?
Najprostszym sposobem jest dowiedzenie się, jakie czynniki sprzyjają rozwojowi choroby, a następnie unikanie ich. Przyjmuje się, że nowotwór piersi może powstać z powodów genetycznych, w wyniku stosowania antykoncepcji hormonalnej, palenia papierosów, spożywania nieodpowiednich posiłków, picia nadmiernej ilości alkoholu. Nowotwór piersi częściej występuje również u kobiet, które dostały pierwszą miesiączkę dość wcześnie, czyli przed 12 rokiem życia oraz u tych, które wcześnie weszły w wiek menopauzalny, czyli przed skończeniem 55 lat. Kobiety zaliczające się do tej grupy powinny częściej wykonywać badania diagnostyczne piersi, by móc jak najszybciej wykryć nowotwór i podjąć stosowne leczenie.