W czasie ostatnich kilku lat, można zaobserwować bardzo wyraźny trend na ekologiczne materiały opałowe i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, dzięki którym możemy w pewnym zakresie zwalczać smog dławiący nasze ulice przez cały sezon grzewczy. Jednym z rozwiązań, szczególnie dobrym do zastosowania w nowoczesnym, niskoenergetycznym budownictwie, jest ogrzewanie domów przy pomocy kominka, opalanego na przykład brykietem drzewnym. Generalnie, można tutaj powiedzieć, iż jest to jak najbardziej ekologiczne, odnawialne źródło energii, a w wielu przypadkach będzie to także po prostu pozbycie się odpadu z produkcji tartacznej. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej tej kwestii, bowiem dla wielu tartaków, może się to okazać całkiem dobrym źródłem dodatkowych dochodów.
Przygotowanie do produkcji brykietu.
Aby rozpocząć produkcję brykietu drzewnego trzeba będzie jednak dość dobrze się do tego przygotować. Najważniejsze będzie tutaj przygotowanie niezbędnych pomieszczeń produkcyjnych i magazynowych, oraz zaopatrzenie się w brykieciarki, które pozwolą na wytwarzanie brykietu z trocin i wiórów. Pomieszczenia powinny być suche i w stu procentach zabezpieczone przed wilgocią, która jest jednym z największych wrogów wartości opałowej brykietu drzewnego. Poziom wilgotności brykietu nie powinien przekraczać 10%, gdyż każda wartość powyżej tej, będzie negatywnie odbijać się właśnie na wartościach opałowych. Wynika to z faktu tego, iż w pierwszej kolejności, energia opałowa będzie marnowana w celu pozbycia się wody z brykietu, a dopiero potem będzie ona wykorzystywana w celach grzewczych. Co więcej, wilgoć wydzielana w początkowym etapie spalania w postaci pary wodnej, będzie przyczyniać się do korodowania elementów stalowych kotłów i pieców kominkowych jak również do korodowania wkładów kominowych, co przekłada się na wyższy poziom strat, których można uniknąć poprzez spalanie suchego brykietu drzewnego.
Niezbędne maszyny do produkcji brykietu.
Jeśli przygotujemy już odpowiednie pomieszczenia do produkcji oraz magazynowania brykietu, można będzie przystąpić do zaopatrzenia się w niezbędne maszyny do produkcji brykietów. Są one co prawda dość kosztowne, niemniej jednak w ciągu najbliższych kilku lat powinny się zwrócić w stu procentach, jeśli oczywiście będziemy je prawidłowo eksploatować i wytwarzać dobre ilości brykietu drzewnego. Musimy tutaj także pamiętać, iż wspomniana wilgotność będzie bardzo ważna także w przypadku samych maszyn. Każda brykieciarka jest maszyną z elementów stalowych, a więc nadmierny poziom wilgotności w tym przypadku będzie się odbijać negatywnie także na stanie technicznym maszyny, gdzie nadmierna wilgoć będzie wywoływać korozję. Generalnie rzecz więc ujmując, kwestią zdecydowanie najważniejszą będzie prawidłowe przygotowanie pomieszczeń, aby były one zabezpieczone przed nadmiernym poziomem wilgoci, aby sam materiał opałowy charakteryzował się dobrymi wartościami opałowymi, ale także aby zapewnić sobie w pełni bezpieczna produkcję bez narażania na korodowanie stosunkowo kosztownych maszyn do produkcji brykietu.