Już od dłuższego czasu, na rynku urządzeń poszerzających funkcjonalność tradycyjnych koparek, prym wiodą młoty wyburzeniowe, które zapewniają nam możliwość skorzystania z koparki w realizacji prac wyburzeniowych wszelkiego rodzaju i nie tylko/. Młoty te, charakteryzują się przede wszystkim bardzo dużym poziomem energii uderzenia, w zakresie od kilkuset do nawet kilku tysięcy dżuli, co stanowi bardzo dobry wynik, którego z cała pewnością nie pokona żaden ręczny młot pneumatyczny, gdyż takowy, nawet najlepszy, będzie osiągać maksymalnie 10-12 dżuli energii uderzenia. Zobaczmy wobec tego, jak działają tego typu młoty, w jakich okolicznościach są eksploatowane, oraz jakie są najważniejsze cechy poszczególnych młotów wyburzeniowych do różnych modeli koparek.
Rozpiętość siły poszczególnych młotów wyburzeniowych.
Przede wszystkim trzeba tutaj powiedzieć sobie, iż młoty wyburzeniowe będą dzielić się nie tylko pod względem samej konstrukcji czy też średnicy narzędzia roboczego, ale pod względem energii uderzenia. Najmniejszy nawet młot wyburzeniowy do minikoparki, czyli przykładowo młot arrowhead R40, będzie zapewniać możliwość montażu na maszynach o wadzie w zakresie 0,7-1,5 t, przy zapewnieniu energii uderzenia na poziomie 260 dżuli. Tego typu urządzenie pozwoli nam na bezproblemowe skuwanie nawierzchni bitumicznych, czy też kruszenie skał i innych konstrukcji betonowych zalegających w gruncie na trasie realizowanych wykopów. W zasadzie nie musimy się przejmować za bardzo kwestią producenta danej maszyny, bowiem młoty Arrowhead będą dostarczane z odpowiednim adapterem do każdego modelu minikoparki. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na kwestię prawidłowego doboru mocy młota, oraz pozostałych jego parametrów pracy.
Z drugiej zaś strony będziemy mieli młot wyburzeniowy arrowhead R140, przeznaczony do koparek gąsienicowych o wadze w przedziale 20-29 ton. Jest to niewątpliwie profesjonalne narzędzie do profesjonalnych zastosowań o energii uderzenia na maksymalnym poziomie 5420 Dżuli. Przy tak dużej energii uderzenia, trudno będzie znaleźć przeszkodę, która byłaby w stanie oprzeć się temu narzędziu.
Młoty z środkowej części stawki.
Ostatecznie znajdziemy jeszcze na rynku uśrednione narzędzia, takie jak chociażby młoty arrowhead oznaczone numerami R70, R75 i R80, przeznaczone przede wszystkim do koparko-ładowarek. Największy z nich czyli młot do koparko-ładowarki R80 będzie nam gwarantować energię uderzenia na poziomie 1400 dżuli, co także powinno się bezproblemowo sprawdzać w większości zastosowań w pracach wyburzeniowych czy też innych. Generalnie można tutaj powiedzieć, iż rozpiętość młotów arrowhead jest na tyle szeroka, iż bez trudu możemy dobrać odpowiedni młot do posiadanej koparki i planowanego zakresu realizowanych prac z jego zastosowaniem. Wobec tego też, można powiedzieć, iż pozostaje nam jedynie precyzyjne określenie swoich potrzeb i można już przystąpić do wyboru odpowiedniego młota hydraulicznego, do posiadanej koparki, aby następnie tylko korzystać z dobrodziejstw posiadania tak profesjonalnego narzędzia.