Realizacja prac wyburzeniowych na duża skalę, wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu ciężkiego, czyli wszelkiej maści koparek wyposażonych w profesjonalne młoty wyburzeniowe. Są to specjalne narzędzia montowane na ramieniu koparki w miejscu standardowej łyżki, które po podłączeniu do układu hydrauliki koparki, pracują jak standardowe, ręczne młoty pneumatyczne. Z tą jednak subtelną różnicą, iż młoty wyburzeniowe w koparkach osiągają energię uderzenia setki razy większą niż ręczne młoty pneumatyczne. Można więc powiedzieć, iż jest to sprzęt absolutnie niezbędne w przypadku wszelkiego rodzaju firm zajmujących się realizacją prac wyburzeniowych na dużą skalę.
Konstrukcja młota wyburzeniowego do koparki.
Nowoczesne młoty hydrauliczne do koparek to urządzenia skonstruowane z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii, gwarantujących wysoki poziom wydajności narzędzia, jak również jego trwałość. Najnowszym tutaj rozwiązaniem stosowanym z powodzeniem przez firmę Arrowhead Rockdrill z Wielkiej Brytanii, ugruntowanego na rynku producenta młotów hydraulicznych, jest zastosowanie konstrukcji polimerowo gazowej. Jest to specjalna technologia gwarantująca maksymalny poziom tłumienia drgań i hałasu podczas pracy młota. Dzięki zastosowaniu poduszek polimerowych w miejscu montażu młota do ramienia nośnika, minimalizowany jest negatywny wpływ pracy młota na ramię. Dzięki temu młot hydrauliczny do koparki nie będzie przede wszystkim negatywnie wpływać na żywotność samej maszyny. Brak odpowiedniej amortyzacji będzie niestety przekładać się na przenoszenie drgań powstających podczas pracy młota na ramię koparki, która będzie w ten sposób ulegać szybszemu wyeksploatowaniu. Dlatego też, technologia polimerowo gazowa, będzie tutaj rozwiązaniem wyjątkowo korzystnym i nowoczesnym, zapewniającym maksymalny poziom efektywności pracy młota.
Rodzaje młotów hydraulicznych.
Oczywiście na rynku znajdziemy bardzo dużo różnych typów i modeli młotów hydraulicznych do koparek i ładowarek, toteż trudno będzie się w tym wszystkim bez problemów połapać. Przede wszystkim musimy pamiętać, iż każdy młot będzie dopasowany do maszyny względem jej masy całkowitej. Im cięższa maszyna tym większy poziom drgań i energii uderzenia będzie w stanie utrzymać, toteż będzie można stosować większe młoty. Problemem jest tutaj jedynie dopasowanie konkretnego młota do dwóch maszyn o podobnych parametrach, od różnych producentów. Tutaj jednak producent zapewnił, iż każdy młot do miniładowarki, czy też koparki, będzie wyposażony w specjalny adapter, dopasowany do typu posiadanej maszyny. Umożliwia to bezproblemowy montaż konkretnego młota hydraulicznego do różnych modeli maszyn o zbliżonych parametrach technicznych i masie całkowitej. Sam montaż młotów jest bardzo prosty i zajmuje zwykle kilkanaście minut do pół godziny, wobec czego można powiedzieć iż jest to rzeczywiście pożyteczne narzędzie nie sprawiające zbytnich problemów użytkownikowi.