Przeprowadzenie remontu w swoim własnym domu jednorodzinnym czy też mieszkaniu, z reguły będzie polegać na odświeżeniu ścian poprzez ich malowanie na nowy kolor. Jest to stosunkowo normalne, bowiem z biegiem czasu, farby na ścianach tracą swój koloryt, osiada na nich kurz, brudzą się. Średnio co około 5 lat trzeba będzie zająć się odświeżeniem kolorystycznym mieszkania, a to wymaga nakładów finansowych. Szczególnie, jeśli zdecydujemy się na zatrudnienie profesjonalnego malarza. Nic nie stoi jednakże na przeszkodzie, abyśmy zajęli się pracami tego rodzaju samodzielnie. Trzeba jedynie przygotować odpowiednie narzędzia i przestrzegać pewnych zasad, wytycznych, pewnego schematu i kolejności prowadzenia poszczególnych robót. To pozwoli osiągnąć odpowiednio dobre efekty pracy.
Jak prawidłowo samodzielnie przeprowadzić odświeżenie pomieszczeń mieszkalnych?
Aby przystąpić do tego typu prac, trzeba będzie przede wszystkim zaopatrzyć się w niezbędne narzędzi malarskie. Bez odpowiedniej klasy pędzli, szczotek czy też wałków malarskich po prostu nie poradzimy sobie w tym zakresie. Wiąże się to z koniecznością poniesienie pewnych kosztów, jednakże musimy mieć na względzie fakt, iż raz zakupione narzędzia będą z powodzeniem nam służyć przez wiele kolejnych lat. Warto tutaj nadmienić, iż firmy dla których produkcja pędzli stosowanych przy wykończeniach wnętrz w budownictwie jest czymś codziennym, głównym profilem działalności, będą dla nas najlepszym producentem tego typu narzędzi. Tym któremu warto w tym zakresie zaufać.
Przebieg procesu odświeżania ścian.
Skoro zaopatrzymy się już w niezbędne narzędzia malarskie, można będzie przystąpić do przeprowadzenia remontu. Warto tutaj przestrzegać kolejności poniżej wyszczególnionych kroków, gdyż zagwarantuje to nam maksymalnie wysoki poziom efektywności prowadzonych prac.
- Wynosimy wszystkie meble z pomieszczenia przeznaczonego do malowania.
- Zabezpieczamy podłogę folią malarską, a wszystkie ramy okien i drzwi, oraz inne elementy, taśmą malarską.
- Usuwamy stare spękania w murach i odchodzące płaty starych farb
- Uzupełniamy ubytki gładzią gipsową
- Szlifujemy uzupełnienia ubytków przy pomocy kostek do szlifowania gipsu.
- Odpylamy powierzchnie ścian
- Gruntujemy przy zastosowaniu odpowiednich preparatów w celu wyrównania chłonności podłoża
- Malujemy na właściwy kolor – w razie konieczności nanosimy kolejne warstwy farby.
- Wykańczamy trudno dostępne miejsca, wnęki okienne i drzwiowe oraz narożniki.
Mamy tutaj więc kilka prostych kroków, których przestrzeganie pozwoli nam samodzielnie przeprowadzić remont naszego własnego domu czy też mieszkania. Z całą pewnością jest to rozwiązaniem o wiele lepszym niż zatrudnianie malarza i ponoszenie z tego tytułu kosztów. Tym bardziej, iż poza samym faktem odświeżenia mieszkania, zyskamy także niesamowity poziom satysfakcji z tego, iż prace przeprowadziliśmy samodzielnie.