Ogrzewanie naszych domów jednorodzinnych z wykorzystaniem pompy ciepła to rozwiązanie zyskujące coraz większą popularność. Trzeba jednakże podkreślić, iż bardzo ważne jest tutaj to, aby budynek był energooszczędne, oraz to, aby dobór grzejników do pomp ciepła był przeprowadzony jak najbardziej prawidłowo. Jest to niezmiernie istotne, bowiem pompy ciepła nie gwarantują nam wysokiej temperatury czynnika grzewczego w instalacji. Maksymalnie będzie m35-40 stopni Celsjusza, co niestety na zwykłe grzejniki ścienne, może się okazać zbyt niską temperaturą. Tutaj trzeba będzie zastosować albo ogrzewanie podłogowe, albo odpowiednie grzejniki niskotemperaturowe dla pomp ciepła.
Jak przeprowadzić dobór grzejników do pompy ciepła?
Właściwy dobór grzejników do pompy ciepła będzie tutaj kwestią zdecydowanie najbardziej istotną. Chodzi o to, iż w większości przypadków, systemy grzewcze opierające się o zwykłe grzejniki ścienne, potrzebują czynnika grzewczego o temperaturze powyżej 40 stopni Celsjusza. W przypadku pomp ciepła, taka temperatura jest maksymalną, możliwą do osiągnięcia. Wobec tego, należy zastosować zupełnie inne rozwiązania, które pozwolą na wykorzystanie ciepła i przekazanie go do pomieszczenia mieszkalnego.
Dobierając więc grzejniki dla pomp ciepła należy przede wszystkim zwrócić uwagę na tę kwestię. Jeśli bowiem zastosujemy inne grzejniki, niestety nie będziemy mogli liczyć na efektywne ogrzewanie w budynku jednorodzinnym. Umiejętny dobór grzejników do pompy ciepła, będzie więc uwzględniać te kwestie.
Jakie grzejniki sprawdzą się w systemie z pompą ciepła?
Są to przede wszystkim grzejniki niskotemperaturowe. Tego rodzaju grzejniki, charakteryzują się nieco odmienną konstrukcją i lepszym poziomem rozprowadzania ciepła w pomieszczeniu. Dodatkowo, są częstokroć wyposażane w wentylatory, wymuszające obieg powietrza w pomieszczeniu. Są to także grzejniki nieco bardziej kosztowne. Musimy więc starannie przeprowadzić dobór grzejników do pompy ciepła. Tak aby w pełni wykorzystać możliwości samej pompy, ale także odpowiednio nagrzać całe pomieszczenie. W przeciwnym razie, nie uda nam się osiągnąć odpowiedniego poziomu komfortu termicznego, a koszty ogrzewania będą raczej wysokie.
Czy pompa ciepła to dobre rozwiązanie?
Oczywiście, to będzie zależne od wielu czynników. Jednym z nich jest to, jak duże jest zapotrzebowanie energetyczne naszego budynku. W budynkach starszych, o dużym zapotrzebowaniu energetycznym, pompy ciepła raczej się nie sprawdzą. Nawet jeśli prawidłowo przeprowadzimy dobór grzejników do pompy ciepła to i tak nie będziemy w stanie prawidłowo nagrzać całego pomieszczenia.
Pompy ciepła są natomiast idealnym rozwiązaniem w budynkach nowych, gdzie zapotrzebowanie energetyczne stoi na stosunkowo niskim poziomie. W takich warunkach, właściwy dobór grzejników do pompy ciepła, będzie się przekładać na oszczędne i efektywne ogrzewanie.