Osteoporoza to na chwilę obecną choroba cywilizacyjna. W samej tylko Unii Europejskiej co około 30 sekund dochodzi do złamania kości w wyniku właśnie tej choroby. Choroba ta, inaczej mówiąc, zrzeszotnienie kości, jest bardzo poważną dolegliwością. W jej wyniku dochodzi zaniku tkanki kostnej, a tym samym do zwiększenia podatności na złamania. Nawet niewielkie obciążenia mogą prowadzić do złamania, co w przypadku zdrowego organizmu kończy się najwyżej siniakiem. Dlatego też, osteoporoza jest tak poważną dolegliwością, z którą koniecznie musimy walczyć. A okazuje się, iż nie jest to wcale takie kłopotliwe. Można nawet powiedzieć, iż uniknięcie problemów jest w tym przypadku banalnie wręcz proste.
Osteoporoza i jej poszczególne typy.
Bardzo ważną kwestią jest tutaj to, iż osteoporoza, występuje w trzech różnych typach. Każdy z nich dotyczy innej grupy potencjalnych chorych i przebiega w nieco inny sposób. Inaczej będzie też prowadzone w każdym z nich leczenie.
- Typ 1 osteoporozy – czyli osteoporoza menopauzalna. Jak sama nazwa wskazuje dotyczy kobiet w wieku 50-60 lat. Przyczyną jest niedobór estrogenów a zanik tkanki kostnej jest dość intensywny. Bardzo często w tym przypadku dochodzi do złamań kości promieniowej.
- Typ 2 osteoporozy – dotykający zarówno kobiety jak i mężczyzn. Charakteryzuje się wolniejszym zanikiem kostnym, zaś złamania najczęściej dotyczą kręgów biodra.
- Typ 3 osteoporozy – jest to osteoporoza wtórna i najczęściej jest powodowana innymi przyczynami, takimi jak przebyte choroby oraz przyjmowane leki. Stanowi ona około 20% wszystkich przypadków osteoporozy.
Czynnikami wywołującymi chorobę mogą być:
- Czynniki niezależne od człowieka: płeć żeńska, wiek, wczesna menopauza, czynniki genetyczne, choroby jelit, tarczycy, wątroby, itp.
- Czynniki zależne od człowieka: aktywność fizyczna, nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów, zażywane leki (sterydy, leki przeciwpadaczkowe, uspokajające, zmniejszające krzepliwość), mała podaż wapnia w diecie.
Leczenie osteoporozy
Proces leczenia jest w tym przypadku dość prosty i skupia się przede wszystkim na podawaniu generycznych bisfosfonianów. Aby jednak terapia była skuteczna, kluczowe jest regularne ich stosowanie oraz wdrożenie zaleceń dotyczących diety oraz aktywności fizycznej. Dodatkowo możemy także zainwestować w odpowiednio dobrane zioła pomocne na osteoporozę. Niezależnie jednak od jakości prowadzonej terapii, efekty mogą przyjść dopiero po kilku miesiącach a nawet po kilku latach. Warto także w procesie leczenia zmienić swoje nawyki żywieniowe, aby zapewnić dostarczanie do organizmu większej ilości witaminy D czy też wapnia.
Podsumowanie.
Możemy w tym przypadku powiedzieć, iż osteoporoza jest chorobą, co do której leczenia mamy duży wpływ my sami. Nasze podejście do aktywności fizycznej oraz odżywiania się może przyczyniać się do jej rozwoju lub też hamowania. Warto więc dokładnie wiedzieć, jakie rozwiązania należy wdrożyć, aby osteoporoza przestała być bardzo poważną chorobą prowadzącą do częstych złamań. Możliwe jest jej wyleczenie, ale trzeba na to nieco czasu i wytrwałości.