Uprawnienia do obsługi wózków widłowych to dla wielu pewna inwestycja. Konkurencyjny rynek pracy sprawia, że wysoko cenione stają się praktyczne umiejętności i konkretne zawody. Jednocześnie, zarówno w Polsce, jak i za granicą powstaje coraz więcej firm zatrudniających osoby nie tylko z danymi umiejętnościami, ale także posiadające odpowiednie dokumenty i uprawnienia. W przypadku obsługi wózków są to głównie duże sklepy i hale magazynowe, których na terenie Europy nie brakuje.
W związku z powyższym kursy przygotowujące do egzaminu na operatora wózków widłowych cieszą się dużym powodzeniem (prawidłowa nazwa tych urządzeń to wózki jezdniowo podnośnikowe). Zdobycie uprawnień równa się zezwoleniu na kierowanie wózkami (ich rodzaj zależy od programu szkolenia) oraz na wymianę butli gazowych (LPG). Warunkiem przystąpienia do kursu jest ukończenie 18 roku życia, pozytywny wynik egzaminu lekarskiego oraz minimum podstawowe wykształcenie. Firmy organizujące kursy na wózki widłowe często proponują szkolenia w dogodnych dla uczestników miejscach oraz czasie. Praktyczne zajęcia bez problemu można połączyć z codziennymi obowiązkami zawodowymi, a jeśli szkolenie odbywa się w ośrodku firmy organizującej kurs często zapewnia się słuchaczom noclegi.
Przy wyborze organizatora kursów warto zwrócić uwagę na jego prawo do wydawania uprawnień bezterminowych, honorowanych na terenie całej Unii Europejskiej z Certyfikatem Ministerstwa Gospodarki. Aby wyszukać firmę świadczącą tego typu usługi najprościej wpisać w Google przykładowo „wózki widłowe kursy Kraków”. Aby uniknąć konieczności ciągłego uzupełniania kwalifikacji praktycznym rozwiązaniem jest przystąpienie do kursu dającego uprawnienia na wszystkie typy wózków jezdniowych (unoszących, podnośnikowych, ciągnikowych, naładowanych) oraz ich rodzaje (spalinowe, elektryczne i gazowe). Dokumenty zazwyczaj wydawane są w trzech językach (bez dodatkowej opłaty) – polskim, niemieckim i angielskim. Kurs kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym. Do certyfikatu zaświadczającego o uzyskaniu uprawnień dodaje się także imienne zezwolenie ze zdjęciem.