Azalie to, obok Różaneczników drugi gatunek wchodzący do rodziny Rhododendron. Są to niskie krzewy ozdobne z rodzaju wrzosowatych. W naszych ogrodach sprawdzają się wyśmienicie. Nie wymagają zbyt wiele wysiłku, jeśli chodzi o pielęgnację. Zapewniają za to wspaniałe wręcz efekty estetyczne. Oczywiście trzeba będzie się prawidłowo przygotować do ich nasadzenia. W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednie odmiany, które poradzą sobie w naszej strefie klimatycznej. Następnie trzeba będzie wybrać stosowne stanowisko nasadzenia, jak również przygotować odpowiednią mieszankę gleby. Potem pozostanie nam już tylko cieszyć się wspaniałymi efektami i przepięknymi kwiatami naszych ogrodowych Azalii.
Dobór odmian Azalii do uprawy ogrodowej.
Przede wszystkim musimy sobie zdać sprawę, iż nie wszystkie odmiany Azalii będą nadawały się do uprawy ogrodowej. Niektóre z nich będą zbyt mało odporne na mrozy, a te przecież, w naszej strefie klimatycznej mogą być dość srogie. Trzeba więc wybrać odmiany, które poradzą sobie przy dwudziestostopniowym mrozie. Pozostałe zaś, będziemy mogli uprawiać jedynie w donicach, co pozwoli nam na ich schowanie w pomieszczeniach gospodarczych na sezon zimowy. W tej kwestii oczywiście najwięcej do powiedzenia będzie mieć profesjonalny dostawca Azalii. Będzie on posiadać bowiem odpowiednią wiedzę w tym zakresie. W końcu, pracując w zawodzenie wiele lat, bardzo dobrze rozeznaje się we wszystkich odmianach i ich wymaganiach. Dlatego też, nie warto tutaj szukać rozwiązań oszczędnych. Lepszym wyjściem jest profesjonalny dostawca Azalii, bowiem zapewni nam nie tylko podstawowe informacje o wymaganiach konkretnych roślin. Pomoże nam on także wybrać te, które najlepiej będą sprawdzać się w uprawie ogrodowej.
Dobór gleby oraz stanowiska do uprawy Azalii.
W tym przypadku także dostawca Azalii powinien udzielić nam wszystkich niezbędnych informacji. Niemniej jednak, w większości przypadków jeśli chodzi o Azalie, będą one mieć zbliżone wymagania. Tak więc, stanowisko uprawy powinno być dobrze osłonięte i zacienione. Dobrym rozwiązaniem będzie stanowisko w sąsiedztwie większych drzew ogrodowych. Najlepiej zaś, jeśli będą to rośliny o głębokim systemie korzeniowym, jak chociażby miłorząb japoński. Wynika to z faktu tego, iż Azalie cechują się płytkim systemem korzeniowym. Jeśli więc większy sąsiad miałby taki sam, płytki system korzeniowy, zabrałby wszystkie substancje odżywcze naszym Azaliom
Jeśli zaś o przygotowanie gleby chodzi, to nawet nie warto szukać gotowych mieszanek. Lepiej kupić spore ilości gleby ogrodniczej, nie odkwaszonego torfu i kory sosnowej. Te trzy składniki mieszamy w równych proporcjach, aby wyszła nam stosunkowo kwaśna gleba. Tak przygotowaną mieszanką wypełniamy dołek o rozmiarach około metra średnicy i ok. 0,5-0,7m głębokości. Kupowanie gotowych mieszanek też jest możliwe, jednakże w przypadku większej ilości nasadzeń, po prostu nieopłacalne.