Wytwarzanie brykietu drzewnego to obecnie bardzo dobry sposób na zarobienie sporych pieniędzy. Szczególnie dla wszystkich firm zajmujących się przetwórstwem drzewnym. Wszelkiego rodzaju zakłady stolarskie i tartaki, będą tutaj idealnie się sprawdzać w tym zakresie, bowiem posiadają na co dzień niezagospodarowane, ogromne ilości materiału wsadowego do produkcji brykietu. Wszelkiego rodzaju wióry, trociny i zrębki będą idealnym materiałem do wytwarzania brykietu drzewnego. Trzeba będzie jednak odpowiednio się przygotować do produkcji i przede wszystkim zainwestować w nowoczesne brykieciarki, oraz przygotować niezbędną infrastrukturę.
Infrastruktura do wytwarzania brykietu drzewnego.
Jeśli chodzi o niezbędne infrastrukturę, to tutaj przede wszystkim mamy na myśli niezbędne zabudowania. Musimy przygotować odpowiednie pomieszczenia magazynowe oraz produkcyjne, które będą spełniać dość restrykcyjne wymagania. Najważniejszą kwestią jest zachowanie wysokiego poziomu zabezpieczenia przed wilgocią. Musimy pamiętać, iż wilgoć jest najgorszym wrogiem produkcji brykietu. Wszystkie brykieciarki działają na podobnej zasadzie, a mianowicie na ciśnieniowym prasowaniu dostarczonych wiórów i trocin i formowaniu z nich kostek brykietu czy też wałków. W toku prasowania materiału wsadowego wyciskana jest z niego żywica. Stanowi ona następnie środek scalający, klej, lepiszcze, dzięki czemu kostki czy tez wałki brykietu idealnie się trzymają. Jeśli podczas prasowania, wraz żywicą wyciśnięta będzie wilgoć, będzie ona negatywnie wpływać na trwałość wiązania żywicznego. Dlatego też, dodatkowo warto jeszcze zainwestować w odpowiedniej klasy suszarnię, która pozwoli nam odpowiednio wysuszyć materiał przeznaczony do produkcji.
Brykieciarki.
Najważniejszym jednak elementem produkcji brykietu będą oczywiście brykieciarki, które na dzień dzisiejszy stanowić będą zdecydowanie największy wydatek przedsiębiorcy. Niemniej jednak, decydując się na nową brykieciarkę, można sobie zagwarantować wysoki poziom efektywności realizowanych prac. Wobec powyższego też, nie warto tutaj szukać przystępniejszych cenowo urządzeń starszej generacji. Nowoczesne brykieciarki pozwalają nam na o wiele więcej. Przede wszystkim, poziom prasowania brykietu jest lepszy, przez co zajmuje on jeszcze mniej miejsca podczas składowania. Jest też lepiej scalony (pod warunkiem utrzymanie możliwie jak najniższego poziomu wilgoci). Ostatecznie zaś, możemy formować różnorodne kształty brykietu drzewnego. Od tradycyjnych kostek i mydełek począwszy a na wałkach o różnych średnicach skończywszy. Dzięki temu też, poszerzamy sobie znacznie grono klientów, bowiem nie wszyscy będą potrzebować brykietu drzewnego w dokładnie tej samej formie. Czasami potrzebne będą kostki, a czasami właśnie wałki brykietowe.