Brykiet z trocin, to na chwilę obecną jeden z bardziej popularnych materiałów opałowych. Przede wszystkim, jest to opał w pełni ekologiczny. W porównaniu do węgla kamiennego, przy spalaniu brykietu generujemy o wiele mniejsze ilości zanieczyszczeń, a przede wszystkim dwutlenku węgla, odpowiedzialnego za nasilające się problemy klimatyczne. Poza tym, brykiet z trocin, jak sama nazwa wskazuje jest wytwarzany z trocin, a więc z odpadu. Nie ma więc sytuacji, aby do produkcji brykietu, ktokolwiek wycinał specjalnie hektary lasu. Ostatecznie jednak, i tak, w momencie kiedy my spalamy brykiet, to nowe drzewa już rosną i znów będą mogły zostać przetworzone w brykiet.
Czy brykiet z trocin jest faktycznie tak ekologiczny?
Tak jak już wspomnieliśmy, brykiet z trocin, z powodzeniem można zaliczyć do odnawialnych źródeł energii (OZE). Po prostu, drzewa cały czas rosną, a w momencie, kiedy zostaną ścięte, w pierwszej kolejności trafią na tartaki a potem na warsztaty stolarskie. W toku produkcji tartacznej oraz stolarskiej, powstają ogromne ilości odpadów, czyli przede wszystkim trocin, które następnie, możemy przetworzyć na materiał opałowy, czyli na brykiet z trocin. Można więc powiedzieć, iż jest produkcja opierająca się na odpadach, z którymi dotychczas, nie bardzo było wiadomo, co zrobić. Obecnie zaś, powstaje z nich brykiet z trocin, który jest bardzo dobrym, kalorycznym i ekologicznym materiałem opałowym.
Oczywiście, kluczową kwestią jest tutaj to, aby budynek ogrzewany poprzez spalanie brykietu, był odpowiednio ocieplony. Nie oszukujmy się, spalanie brykietu nie wygeneruje takich samych wartości energetycznych, jak spalanie węgla. Jest to materiał niewątpliwie mniej kaloryczny. Jeśli jednak zapotrzebowanie na ciepło w dobrze ocieplonym budynku nie jest zbyt wysokie, to brykiet z trocin, będzie w zupełności wystarczającym materiałem opałowym.
Produkcja brykietu z trocin.
Sam brykiet z trocin, wytwarzany jest przy zastosowaniu odpowiednio wydajnych maszyn, czyli brykieciarek. Obecnie, zdecydowanie największą popularnością cieszą się nowoczesne brykieciarki Briklis. Są to maszyny bardzo zaawansowane technologicznie, pozwalające nam na wytwarzanie brykietu w różnych formach. Charakteryzują się bardzo wysokim poziomem wydajności produkcji. Poza tym, firma Briklis, poza klasycznymi brykieciarkami, posiada w swojej ofercie, także profesjonale linie produkcyjne. Kompleksowo wyposażone systemy do produkcji brykietu z trocin. Mogą one być wyposażone w szybką suszarnię komorową, która zapewni nam, iż do produkcji będzie trafiać tylko odpowiednio wysuszony surowiec.
Podsumowanie.
Trzeba więc podkreślić, iż brykiet z trocin, jest materiałem opałowym w pełni ekologicznym. Co prawda przy jego spalaniu generujemy nieco więcej pyłów zawieszonych, niż ma to miejsce w przypadku spalaniu gazu. Jednakże w porównaniu z węglem kamiennym, to jest to naprawdę bardzo dobry wybór. Zapewnia odpowiednie parametry do spalania, jak również produkowany jest zgodnie z duchem współczesnej ekologii. Dzięki temu, nasza planeta na pewno będzie o wiele mniej zanieczyszczona.