Z każdym miesiącem wyłączane są kolejne nadajniki telewizji analogowej. A wraz z końcem lipca 2013 roku sygnał analogowy ma zostać już wyłączony na terenie całego kraju. Dlatego bardzo mocno informuje się ludzi, jak powinno się przystosować swój odbiornik do odbioru telewizji cyfrowej.
Sygnał DVB-T w znacznej większości nie będzie powodował konieczności zmiany anteny do odbioru. Jednak może się zdarzyć, że w naszym przypadku nastąpi taka konieczność. Uzależnione jest to przede wszystkim od ukształtowania terenu. Może się okazać, że nasza antena jest po prostu za słaba. Jest tak dlatego, że emisja sygnału cyfrowego jest słabsza.
Dlatego też postaram się odpowiedzieć na jedno zasadnicze pytanie: jaka potrzebna będzie nam antena do DVB-T.I już na samym początku trzeba zaznaczyć, że nie można powiedzieć w 100%, że musimy antenę zmienić lub nie. Dobór anteny dvb-t oraz późniejsze prawidłowe odbieranie sygnału jest uzależnione od:
- odległości do najbliższego nadajnika;
- wysokości, na jakiej zawieszona jest antena;
- kierunkowi nadawania;
- mocy emisji nadajnika;
- ukształtowania terenu;
- zabudowa terenu.
Teraz aby dobrać antenę dla nas musimy w pierwszej kolejności wejść na odpowiedni serwis, w którym dostępne są wszystkie nadajniki (dzięki temu możemy ocenić ten najbliżej nas, a dodatkowo sprawdzić jego siłę nadawania). Naszym oczom ukażą się nadajniki, z których możemy odbierać telewizję. Pamiętajmy, że dobra telewizja cyfrowa, to nie tylko odległość i moc nadajnika. Trzeba również wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu, problemy terenowe, albo np. przecinające fale lotnisko. Może to powodować, tymczasowe problemy z odbiorem, bo zakłócenia wytwarzane np. przez startujący lub lądujący samolot będą powodowały zanik telewizji.
Przed zakupem odpowiedniej anteny warto zawsze to skonsultować z osobą, która zajmuje się tym na co dzień. Wtedy będzie ona mogła nam doradzić, co wybrać, aby cieszyć się doskonała jakością telewizji cyfrowej.