Każdy dom jednorodzinny czy też mieszkanie musi być wyposażone w dobrze zaplanowaną, bezpieczną instalację elektryczną. Współcześnie trudno sobie wyobrazić codzienne życie bez prądu, toteż jest to swego rodzaju podstawa prawidłowej egzystencji człowieka, a co za tym idzie, trzeba będzie tej kwestii poświęcić odpowiednio dużą ilość czasu. Przyjrzyjmy się wobec tego, kwestii efektywnego planowania instalacji elektrycznej, rozlokowania poszczególnych gniazdek, oraz ich ilości w poszczególnych pomieszczeniach, celem zapewnienia sobie maksymalnie wysokiego poziomu komfortu korzystania z instalacji elektrycznej.
Dobry projekt instalacji elektrycznej.
Przede wszystkim, wszelkiego rodzaju prace związane z montażem instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym, czy też mieszkaniu, należy zacząć od wykonania solidnego projektu. Powinien on uwzględniać przewidywane obciążenie na poszczególnych pomieszczeniach, oraz zapotrzebowanie w nich na prąd elektryczny. Musimy przecież pamiętać, iż w każdym z pomieszczeń będziemy mieć do czynienia z różną ilością odbiorników, o różnym zapotrzebowaniu. Pomieszczenie taki jak na przykład kuchnia, warto przygotować w taki sposób, aby obwód znajdował się na osobnym bezpieczniku. Trzeba tutaj obliczyć zapotrzebowanie na prąd, wszystkich kuchennych urządzeń elektrycznych, i tak też przygotować odpowiedni bezpiecznik, oraz przewody o wystarczająco dużym przekroju w stosunku do przewidywanego natężenia prądu płynącego nimi. Będzie to gwarancją zarówno bezpieczeństwa eksploatacji instalacji, jak i naszego komfortu w codziennym wykorzystywaniu pralki, lodówki, kuchenki elektrycznej, czy też kuchenki mikrofalowej. Do tego wszystkiego trzeba jeszcze prawidłowo obliczyć ilość niezbędnych gniazdek i rozsądnie je rozlokować w pomieszczeniu, aby zapewnić sobie wygodę korzystania z elektryczności.
Dobór gniazdek, ich ilość oraz lokalizacja.
Jak powiedzieliśmy nieco wcześniej, gniazdka elektryczne trzeba będzie dobrać względem każdego pomieszczenia odrębnie. Musimy precyzyjnie obliczyć ich ilość oraz miejsce montażu. Warto tutaj unikać wszelkich przedłużaczy, które nie zawsze będą się sprawdzać, bowiem mogą powodować nadmierne obciążenie na danym obwodzie elektrycznym, co będzie kończyć się wybijaniem bezpiecznika. Najlepiej jeśli w przypadku urządzeń takich jak lodówka, czy też pralka, zapewnimy sobie odrębne gniazdko, które będzie przygotowane do przepływu sporego prądu, gdyż są to urządzenia pobierające z sieci zdecydowanie najwięcej prądu w toku swojej pracy. Oczywiście musimy sobie także przygotować odpowiednią ilość gniazdek elektrycznych na wysokości blatu, aby mieć możliwość podłączania do prądu pozostałych urządzeń elektrycznych wykorzystywanych na co dzień w kuchni. Będą to wszelkiego rodzaju roboty kuchenne, blendery itp., bez których trudno sobie po prostu wyobrazić codzienną pracę kuchenną. Jednym słowem, musimy tutaj bardzo przezornie planować rozmieszczenie oraz ilość montowanych gniazdek, aby w przyszłości nie mieć jakichkolwiek problemów w zakresie eksploatacji instalacji elektrycznej.