W Polsce, na aktualny dzień, 90% energii produkowanych jest w elektrowniach węglowych. Jest to jedna z najbardziej szkodliwych dla środowiska metod pozyskiwania energii, która wypuszcza do atmosfery takie związki chemiczne jak tlenek azotu, dwutlenek węgla i dwutlenek siarki oraz metale ciężkie, na przykład kadm. Jest to oczywiście zabójcze dla naszego środowiska, i mimo ustaw o ograniczeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery, nie da się tej emisji całkowicie powstrzymać. Cóż więc zrobić, gdy nie chcemy niszczyć naszego środowiska? Żyć jak ludzie w XVIII wieku? Bez elektryczności, wielu z nas popadło by w niezłe tarapaty, na przykład pracownicy w biurach musieli by wszystko przenosić z arkuszy kalkulacyjnych z powrotem na papier. Otóż istnieje alternatywna ścieżka ratowania naszego ekosystemu. Są nią źródła energii odnawialnej.
Zielona energia
Stwierdzenie „zielona energia” odnosi się do sposobów produkcji energii nie szkodzącym naszemu ekosystemowi. Wiele krajów, jak na przykład Paragwaj, Brazylia czy chociażby Norwegia, uzyskują ponad 75% energii z elektrowni wodnych, wykorzystujących energię potencjalną wody do napędzania turbin. Jednakże niemożliwe jest dla pojedynczej osoby chcącej ratować środowisko wybudować elektrownie wodną. Co w tedy? Można wybudować elektrownie Wiatrową.
Elektrownia Wiatrowa
Każdy, kto jeździ za naszą zachodnią granicę wie o czym jest mowa. Niewielka taka elektrownia jest w stanie dostarczyć do 50 KW, i mimo, że państwowe wiatraki są większe, osoby z prywatnym gospodarstwem powinny się zainteresować mocą właśnie nie większą niż 50 KW ze względu na bezpieczeństwo oraz wpływ na środowisko, a mianowicie Infradźwięki. Wiele osób mieszkających w pobliżu większych elektrowni wiatrowych skarży się na bóle głowy, czasami nawet na basowe buczenie. Jest to spowodowane drganiami łopat wiatraków. Jeżeli jednak zdecydujecie się postawić (wartą czasami nawet kilka milionów) elektrownię wiatrową, postawcie ją gdzieś z dala od ludzkich osiedli. Co jednak gdy nie stać nas ta taką elektrownię?
Elektrownia Słoneczna
Firma Baron oferuje ciekawe rozwiązanie, a mianowicie panele fotowoltaiczne, zwane również panelami słonecznymi. Nie są one drogie, nie zajmują dużo miejsca i nie hałasują. Po podłączeniu do zbiornika buforowego można dzięki nim zasilić na przykład ogrzewanie ścienne czy podgrzać wodę. Niestety nie są one tak wydajne, jak elektrownia wodna czy wiatrowa. Wszystko zależy od aktualnej długości dnia, pogody oraz nasłonecznienia, jest to jednak dobra alternatywa dla osób które nie mogą pozwolić sobie na inny sposób pozyskiwania ogrzewanie ścienne energii.