Lotne zanieczyszczenia w warsztatach lakierniczych, stanowią jedno ze zdecydowanie największych zagrożeń dla jakości realizowanych prac lakierniczych. Trzeba więc skutecznie się ich pozbyć, za pomocą odpowiednich rozwiązań technologicznych. Przede wszystkim trzeba będzie zadbać o filtrowanie powietrza wtłaczanego do wnętrza pomieszczeń warsztatowych, niemniej jednak w ten sposób nie wyeliminujemy wszystkich zanieczyszczeń, które mogłyby negatywnie wpływać na jakość realizowanych prac. Aby osiągnąć jeszcze wyższy poziom efektywności, należy zadbać także o wewnętrzne filtry sufitowe, ścienne oraz podłogowe, które zajmą się pozostałymi zanieczyszczeniami, oraz tymi, które powstają wewnątrz.
Zasada działania filtrów wewnętrznych w lakiernictwie.
Warto sobie tutaj powiedzieć nieco więcej na temat działania filtrów wewnętrznych, osadowych w warsztatach lakierniczych. Otóż tego rodzaju filtry będą przechwytywać zanieczyszczenia osiadające na ich powierzchni. Najpierw są one oczywiście podnoszone do góry poprzez pracujące maszyny, oraz przemieszczających się po warsztacie pracowników. Ostatecznie osiadają na podłodze, ścianach a także suficie, i przy kolejnych ruchach powietrzu znowu będą się unosić w górę, aby ostatecznie przedostać się do strefy nakładania lakieru, gdzie niestety będzie już za późno na jakiekolwiek działania prewencyjne. Jeśli zaś zdążyliśmy na drodze zanieczyszczeń postawić odpowiednie filtry sufitowe dla zakładu lakierniczego to po prostu po osadzeniu na powierzchni filtra, zostają one wchłonięte i związane wewnątrz jego struktury. W taki sposób, już ich nic nie wzbije powrotem w powietrze, a to jest najważniejsze. Nie będą się przedostawać dalej, do strefy roboczej nakładania lakieru, co jest priorytetem jeśli chodzi o zapewnienie idealnych warunków do realizacji prac lakierniczych.
Pozostałe działania zmierzające do utrzymania czystości w warsztatach lakierniczych.
Powyższe filtry sufitowe, ścienne i podłogowe dotyczyły przede wszystkim zanieczyszczeń pochodzenia wewnętrznego, oraz tych które przedostały się z zewnątrz. Warto jednakże zadbać o to, aby zanieczyszczenia zewnętrzne nie miały możliwości przedostawania się do wnętrza warsztatu. W tym celu koniecznością jest inwestycja w solidny system wentylacji z oczyszczaniem powietrza. W zasadzie to wystarczy aby na kanałach wlotowych umieszczone były odpowiedniej klasy filtry kieszeniowe, które przechwycą pojawiające się zanieczyszczenia atmosferyczne i nie dopuszczą do ich przedostawania się do wnętrza warsztatu.
Generalnie rzecz ujmując, trzeba tutaj zdać sobie sprawę z tego, iż w lakiernictwie, to właśnie czystość atmosfery roboczej, jest kwestią zdecydowanie najważniejszą. Dzięki utrzymaniu jej na wysokim poziomie, możemy skutecznie i efektywnie realizować prace lakiernicze na wysokim poziomie jakościowym. Co zaś najważniejsze, będzie to jakość naprawdę z górnej półki, bez żadnych ukrytych wad, do których mogą prowadzić właśnie pojawiające się w warsztacie zanieczyszczenia.