„Morza szum, ptaków śpiew, złota plaza pośród drzew” – tak przed laty śpiewali chłopcy z zespołu Czerwone Gitary. Nie bez powodu fragment tej piosenki został przytoczony na początku niniejszego wpisu. To celowe działanie ma na celu skłonienie czytelnika do refleksji na temat morza i jego majestatycznego wyglądu. Czy można w domu poczuć taki klimat? Oczywiście i to w całkiem prosty sposób!
Aby przenieś morski, a właściwe marynistyczny styl do domu, trzeba dowiedzieć się o nim nieco więcej. We wnętrzach styl zaczęto stosować w ok XVIII wieku. Zwiazane to było to oczywiście z rozwojem żeglugi. W Polsce, fascynacja tym stylem narodziła się w okresie międzywojennym, kiedy to odzyskaliśmy dostęp do Morza Bałtyckiego.
Dzisiaj styl ten jest szczególnie lubiany przez ludzi, którzy cenią sobie minimalizm i prostotę harmonijnie połączonych ze sobą elementów.
Kilka podstawowych zasad
Kolorami, które są szczególnie brane pod uwagę w aranżowaniu wnętrza w typowo morskim stylu są biel, szarość, granat, turkus i błękit z niewielkimi, gustownymi dodatkami w kolorze czerwonym. Ten ostatni będzie stanowił idealny kontrast do tych dosyć zimnych barw, przez co w naturalny i niezbyt nachalny sposób wkomponuje się w klimat całego wnętrza.
Dobrym pomysłem jest również udekorowanie półek czy stoliczków dekoracjami żeglarskimi takimi jak dzwonki, kotwice czy liny. Modele okrętów, muszelki czy poszarzałe mapy również będą się do tego idealnie nadawać.
Warto również pamiętać, że nadmorski styl zdominowany jest przez drewno. Dlatego drewniane szafy, ramy łóżek czy też wiklinowe dodatki będą świetnie komponować się w jedną całość.
Nie można zapomnieć oczywiście o biało – niebieskich paskach. Te położone na ścianę w formie tapety, przeniosą nie tylko ciało, ale i ducha w klimat morskiej opowieści
W marynistycznym stylu przede wszystkim liczy się kreatywność, więc tak naprawdę to zależy od pomysłu. Jeżeli stworzysz sobie przytulne gniazdko, które będzie się podobać tobie, ale nie będzie jak zdjęcie z katalogu, wszystko jest ok. Ważne, żeby twoje odczucia wizualne zostały zachowane!