Współcześnie buduje się coraz wyższe budynki. Żeby spełniały swoją funkcję i były wytrzymałe, muszą być bardzo dobrze zaprojektowane i wykonane z odpowiednich materiałów. Nie bez znaczenia jest też czynnik ludzki. Ktoś musi obsługiwać maszyny, układać cegły i pilnować, aby wszystko szło zgodnie z planem.
Praca na wysokości jest więc często koniecznością. Żeby móc ją wykonywać, trzeba przejść specjalne badania i być ogólnie zdrowym. Pracodawca powinien także zapewnić wszelkie środki bezpieczeństwa, takie jak kaski, uprzęże itp. Bardzo często stosuje się również siatki bezpieczeństwa. Zabezpieczają one przed wypadnięciem przede wszystkim robotników, ale także pozwalają na to, aby żadne niepożądane przedmioty nie spadły komuś na głowę. Wykonane są z włókien polipropylenowych, odpornych na działanie zbyt niskich lub zbyt wysokich temperatur oraz uszkodzenia mechaniczne.
W przypadku budowy stropów lub dachów, używa się siatek bezpieczeństwa z liną krawędziową zawieszone poziomo. Muszą być one umieszczone odpowiednio wysoko, żeby długość ewentualnego upadku była jak najkrótsza. Powinny być także odpowiednio elastyczne i giętkie. Taka siatka powstrzyma upadek z kilku metrów i zminimalizuje jego skutki. Siatki bezpieczeństwa są doskonałą formą ochrony zbiorowej. Pozwalają na rezygnację z indywidualnych zabezpieczeń, dzięki czemu pracownicy mają większą swobodę ruchu. Nie są to też rozwiązania bardzo drogie. Jeśli są wykonane z dobrej jakości materiału, potrafią służyć przez bardzo długi czas.
Jednak nawet te najlepsze, powinny być bardzo często kontrolowane. Specjalne kontrolne oczko, które znajduje się na siatce, musi być wysłane do odpowiedniej jednostki badawczej. Tam przeprowadzane są specjalne testy. Po uzyskaniu ponownego certyfikatu jakości, siatka może być używana przez kolejny rok.