Polskie prawo zakłada, że każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji księgowej. Może ona być dokonywana w formie pełnej lub uproszczonej. Czym różnią się obie formy prowadzenia księgowości? Czy przedsiębiorca może dobrowolnie zdecydować jaka forma będzie dla niego odpowiednia?
Księgowość uproszczona jest przeznaczona dla osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek partnerskich, niektórych stowarzyszeń oraz spółdzielni socjalnych, których przychody nie przekroczyły 2 mln euro za poprzedni rok obrotowy. Z kolei zaś księgowość pełna jest dedykowana dla spółek komandytowych, spółki akcyjnej, spółki z o. o., a także dla firm, których przychody ze sprzedaży za miniony rok obrotowy przekroczyły 2 mln euro. Ponadto deklarację prowadzenia pełnej księgowości może złożyć każdy podmiot dobrowolnie.
Różnice w księgowości uproszczonej i pełnej
Kolejną różnicą pomiędzy dwoma formami prowadzenia ewidencji księgowej jest fakt, że w przypadku księgowości uproszczonej zdarzenia gospodarcze są ewidencjonowane z wykorzystaniem jednej z trzech form, a mianowicie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów (PKPiR), Ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub Karty Podatkowej.
Natomiast pełna księgowość opiera się na prowadzeniu ksiąg rachunkowych polegających na ewidencjonowaniu obrotów i sald dla księgi głównej oraz ksiąg pomocniczych. Ta forma ewidencji pozwala księgowemu na bardzo precyzyjną analizę sytuacji finansowej przedsiębiorstwa i równocześnie kontrolę i efektywne zarządzanie, dając cenne wskazówki co do dalszego sposobu prowadzenia działalności gospodarczej.
Księgowość uproszczona prowadzona na własną rękę
Bardzo wielu przedsiębiorców w celu zminimalizowania kosztów prowadzenia działalności gospodarczej samemu prowadzi księgowość firmy. Niestety jest to możliwe jedynie w przypadku prowadzenia księgowości w formie uproszczonej. Pełna księgowość wymaga od nas nie tylko znacznie dużo większej wiedzy, ale i również analitycznego myślenia. W szczególności, że ostatnie zmiany podatkowe (Nowy Ład i Nowy Ład 2) spowodowały niemałe zamieszanie na rynku finansów i rozliczeń. Wielu przedsiębiorców odeszło od pomysłu prowadzenia ewidencji księgowej samemu na rzecz skorzystania z pomocy biura rachunkowego.
Faktem jest, że dobry księgowy, dzięki zastosowaniu swojej wiedzy będzie potrafił umiejętnie wykorzystać przepisy tak, aby firma wraz z wprowadzeniem nowych przepisów nie straciła, a zyskała. Zobacz ofertę biura księgowego z Krakowa na stronie: www.talented.pl