Diody LED, są najbardziej energooszczędnym źródłem światła, które jest obecnie powszechnie stosowane. Diody LED stosowane są najczęściej jako moduły LED. Światła LED pomimo tego, że technologia wytwarzania dzięki nim światła, jest znana już od dłuższego czasu, nie zawsze była stosowana powszechnie w naszych domach. Było kilka tego powodów.
Ale od początku. Jak działa dioda LED, która wykorzystuje moduł LED? Diody LED wykorzystują zjawisko zachodzące w półprzewodnikach, polegające na tym że po przyłożeniu do nich prądu elektrycznego, nadmiar energii jaki pochłaniają, jest emitowany w postaci światła (jest to opis bardzo ogólny). Jest to efekt odwrotny do tego, jaki jest wykorzystywany w fotokomórkach (tam czujnik jest również półprzewodnikowy, z tą różnicą, że pod wpływem światła, indukowany jest prąd elektryczny). Światło to jest monochromatyczne (dlatego tak długo ciężko było uzyskać diodę, świecącą światłem białym) .
Diody początkowo były stosunkowo drogie. Cena była spowodowana głównie nową technologią, oraz małą skala produkcji. Diody LED były na początku, stosowane głównie do zadań specjalistycznych. Nie bez znaczenia, były również materiały stosowane w diodach LED. Najlepsze półprzewodniki są substancjami, których wpływ na środowisko i zdrowie człowieka jest dyskusyjny, lub wręcz szkodliwy. Do takich pierwiastków zaliczyć można arsen lub choć by german, albo gal.
Trochę czasu zajęło zanim nauczono się wytwarzać półprzewodniki z materiałów bezpieczniejszych. Nie bez znaczenia, był również czas pracy diód LED. Zakłada się, że diody LED są zużyte kiedy ich moc emisyjna spadnie o pięćdziesiąt procent ich wartości początkowej. Uzyskanie takich diód LED, które świeciły by wystarczająco, długo nie było wcale takie łatwe.