Mata antyerozyjna i jej zastosowanie.

Erozja gleb to bardzo poważne zagrożenie, szczególnie we współczesnej branży budowlanej. Jeśli weźmiemy na przykład taką realizację budowy nowej drogi ekspresowej czy też autostrady, to od razu widać w jakich sytuacjach, niezbędna okazuje się być mata antyerozyjna. Wszelkie nasypy wzdłuż drogi, jak i nasypy pod drogą, w celu podniesienia terenu, będą narażone na erozje gleby. Przede wszystkim w wyniku opadów atmosferycznych, ale także w wyniku wiatru a nawet obciążeń eksploatacyjnych. Dlatego też, zastosowanie w tym przypadku zabezpieczenia w postaci maty antyerozyjnej, będzie jak najbardziej wskazane.

Która mata antyerozyjna jest najlepszym rozwiązaniem?

Na to pytanie nie da się raczej odpowiedzieć wystarczająco jednoznacznie. Wynika to przede wszystkim z faktu tego, iż każda z współcześnie stosowanych mat antyerozyjnych, jest stosowana w nieco innych przypadkach. Niemniej jednak, dobra mata antyerozyjna, musi być przede wszystkim dobrze dopasowana do konkretnego zastosowania. Warto sobie je tutaj więc wyszczególnić. Do najbardziej popularnych, najczęściej stosowanych mat antyerozyjnych będziemy zaliczać:

  • Maty kokosowe – wytworzone z włókien z orzechów kokosowych. Są to maty w pełni degradowane. Powinny więc być stosowane jedynie w takich przypadkach, w których mamy pewność, iż po 2-3 latach, mata antyerozyjna nie będzie już potrzeba. Po tym mniej więcej czasie ulega ona rozkładowi i stanowi jednocześnie doskonały nawóz dla wzrastającej roślinności.
  • Maty Polymat – trójwymiarowa mata antyerozyjna, wytworzona ze wzmocnionych włókien polipropylenowych. Jest to mata wykonana z tworzywa sztucznego, a więc jej trwałość będzie praktycznie niczym nie ograniczona. Stosujemy ją tam, gdzie konieczne jest długookresowe wykonanie zabezpieczenia przed erozją.
  • Biowłókniny – to maty wykonywane z odpadów bawełnianych. Także stanowią rozkładające się maty, aczkolwiek nie tak szybko jak ma to miejsce w przypadku mat kokosowych. Dodatkowo, trzeba podkreślić, iż jest to jedyna mata antyerozyjna, w której od razu zostały rozmieszczone nasiona traw. Tak więc po zabudowaniu maty, w zasadzie nie trzeba już przeprowadzać obsiewu pola.

Trzeba tutaj więc przyznać, iż wzmacnianie podłoża budowlanego matą antyerozyjną jest bardzo powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Szczególnie tam, gdzie zachodzi stosunkowo spore ryzyko wystąpienia erozji.

Podsumowanie.

Należy więc podkreślić, iż mata antyerozyjna to bardzo dobre, nowoczesne i zaawansowane technologicznie rozwiązanie, które pozwala nam bardzo skutecznie zadbać o trwałość realizowanych inwestycji budowlanych. Zabezpieczenie konstrukcji ziemnych przed erozją jest tutaj bardzo ważne. Dlatego też, należy bardzo dokładnie wykorzystać wszystkie zalety, jakimi charakteryzują się maty antyerozyjne. Tak aby realizowane inwestycji były jak najbardziej trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *