W przypadku domów i mieszkań nieco starszych, bardzo często konieczna będzie kompleksowa modernizacja instalacji elektrycznej. Wynika to z faktu tego, iż zastosowane do jej konstrukcji podzespoły i przewody są już stare, niewydajne i często stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników. Poza tym, stare instalacje elektryczne nie są dostosowane do współczesnych potrzeb użytkownika elektryczności. wobec tego też, modernizacja instalacji elektrycznej, staje się jedynym, rozsądnym w tym przypadku rozwiązaniem.
Co powinna uwzględniać modernizacja instalacji elektrycznej?
Przede wszystkim musimy skupić się na tym, aby w pierwszym etapie przeprowadzić kompleksowy przegląd techniczny istniejącej instalacji. W trakcie przeglądu będzie można wychwycić wszystkie te elementy, które nie spełniają obecnych wymagań użytkownika, a przede wszystkim wymagań w zakresie bezpieczeństwa użytkowania elektryczności. Najczęściej pojawiającymi się kwestiami w tym przypadku są:
- Stare przewody aluminiowe – o ile kilkadziesiąt lat temu spełniały one swoje zadanie, tak współcześnie, przy zwiększonym użytkowaniu prądu, po prostu są niewystarczające. Takie przewody przy większym obciążeniu, łatwo się przepalają, co prowadzi do zwarć i grozi porażeniem.
- Niewystarczająca ilość gniazdek – kiedyś w każdym pomieszczeniu wystarczało jedno lub dwa gniazdka. Obecnie takie podejście nie ma racji bytu, ze względu na zbyt duże zapotrzebowanie użytkownika na elektryczność.
- Stare bezpieczniki w skrzynce rozdzielczej – stanowią one poważne zagrożenie. Nowoczesne bezpieczniki oraz wyłączniki różnicowoprądowe, zapewniają nam zdecydowanie wyższy poziom bezpieczeństwa.
- Brak rozróżnienia poszczególnych obwodów – w starych instalacjach, często jeden obwód dotyczył całego domu, ewentualnie z rozróżnieniem na piętra. Współcześnie nie jest to zalecanym rozwiązaniem. Obecnie, powinniśmy stosować osobne obwody dla gniazdek a osobne dla oświetlenia na każdej kondygnacji. Optymalnie byłoby zrobić osobne obwody dla każdego pomieszczenia, co tylko podniesie poziom komfortu i bezpieczeństwa użytkowania.
Wybór nowych elementów do instalacji.
Jeśli więc w naszym domu czy też mieszkaniu będzie przeprowadzana kompleksowa modernizacja instalacji elektrycznej, powinniśmy zwrócić również uwagę na wybór nowego osprzętu elektrycznego. Musimy wybrać nowe gniazdka elektryczne, jak również przewody, bezpieczniki, łączniki. Obecnie niemal każdy producent osprzętu elektrycznego posiada w swojej ofercie bardzo szeroki wybór nowoczesnego osprzętu, co znacznie ułatwia nam proces wyboru nowych elementów instalacji.
Warto tutaj jednak zwrócić uwagę na fakt, iż aby modernizacja instalacji elektrycznej przyniosła zakładane efekty, powinniśmy wybrać osprzęt rzeczywiście dobrej jakości. Skoro już wykładamy stosunkowo spore pieniądze na modernizację instalacji, warto aby w efekcie w diametralny sposób podniósł się komfort i bezpieczeństwo jej użytkowania.
Podsumowanie
Jak więc widzimy, modernizacja instalacji elektrycznej często jest po prostu koniecznością. Choć czasami, będziemy instalację modernizować także ze względu na zwykłą chęć podniesienia poziomu komfortu i bezpieczeństwa. Będzie to mieć miejsce najczęściej podczas przeprowadzania generalnego remontu w domach i mieszkaniach. W takich jednak przypadkach, modernizacja instalacji elektrycznej nie zawsze jest konieczna. Jeśli jednak mamy do czynienia ze starym budownictwem i przestarzałą instalacją, jej modernizacja będzie wręcz koniecznością.