Dzisiaj telewizja przemysłowa nazywana jest także monitoringiem. ale coraz częściej taki monitoring służy albo do nadzorowania ruchu drogowego, albo do monitorowania ulic. Monitoring ulic daje możliwość wykrycia wykroczenia drogowego i wysłania informacji do centrum administracyjnego. Po takiej informacji następuje sprawdzenie całego nagrania i jego weryfikacja, czy takie wykroczenie rzeczywiście miało miejsce. Całe nagranie jest zapisywane na magnetowidzie, dzięki czemu później można klatka po klatce przejrzeć cały zapis.
Taki zapis może również stanowić dowód sądowy, jeśli któryś z kierujących nie chce przyznać się do wykroczenia. Coraz częściej zdarza się, że taki zapis jest jedyną formą udowodnienia wykroczenia.
Podobnie wygląda sytuacja z monitorowaniem ulic. Dzięki monitoringu mamy dodatkowe możliwości szybszego reagowania na różne zdarzenia.
Jednak najlepszym rozwiązaniem jest z pewnością telewizja przemysłowa stosowana do kierowania ruchem. W dobie dzisiejszych korków jest to bardzo ciekawe rozwiązanie. Bowiem daje to możliwość ciągłego śledzenia natężenia ruchu i modyfikowanie na bieżąco sygnalizacji świetlnej, aby jak najszybciej rozładować korek.
Naturalnie sam monitoring nic nie zdziała. Do tego niezbędna jest osoba, która będzie logicznie myśleć i wprowadzać odpowiednie zmiany, aby ruch na drodze był przyjazny dla wszystkich kierowców.
Oprócz samego administratora, niezbędne są również odpowiednie systemy, które pomogą nam wychwycić wszelkie wykroczenia. Z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców wynika jasno, że wystarczy, że nieustannie będziemy wpatrywać się w monitor przez 20 minut, a przeoczymy około 90 procent zaistniałych zdarzeń.
Jak widać telewizja przemysłowa może mieć wiele zastosowań. Oczywiście, jest ich zdecydowanie więcej, zależą one przede wszystkim od nas i od naszej pomysłowości.