Ocieplenie poddasza to problem praktycznie każdego budynku, w szczególności jest on dostrzegalny w domach jednorodzinnych. To przez dach ucieka najwięcej ciepła. Wystarczy tylko przeanalizować to, że powietrze ciepłe jest lżejsze od zimnego i idzie do góry, dlatego podłoga często jest zimniejsza od reszty pomieszczenia. Tak samo jest z całym domem, nawet w przypadku ocieplenia podług nic nie jest w stanie zatrzymać przemieszczania się ciepłego powietrza na górę.
Tak naprawdę w termoizolacji domu, chodzi o to aby obieg powietrza był odpowiedni, nie chodzi o nadmierne zatrzymanie ciepłego powietrza, to mija się z celem. Co z tego, że będziemy mieli ciepło, jeżeli powietrze nie będzie miało obiegu, komfort mieszkania w takim budynku zdecydowanie spada. Warto jest zainwestować w dobre ocieplenie, wtedy nie potrzebujemy klimatyzacji w upalne dni ani odkręcania na „maksa” kaloryfera w mroźne poranki. Ocieplenie poddasza powinno pomóc w takich przykładach. Mimo tego, że izolacja dachu jest bardzo ważna, warto wspomnieć też coś o innych ociepleniach.
Najbardziej popularne jest ocieplenie ścian, praktycznie każdy to robi, jest to już standard w budownictwie. Jest to niezbędna część ocieplenia budynku, trzeba to zrobić, jeżeli chcemy w perspektywie czasu zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Dobrym pomysłem jest zastanowienie się nie tylko nad grubością warstwy izolacyjnej ale również nad jej jakością oraz rodzajem. Najpopularniejszy jest styropian ale są różne odmiany styropianu: np. wodoodporny, perforowany, elastyczny. Każdy ma swoje wady jak i zalety, dlatego w zależności czego oczekujemy od warstwy izolacyjnej trzeba wybrać odpowiedni rodzaj.
Co do samego ocieplenia poddasza najlepszy jest styropian sprężysty. Jest to specjalny styropian do ocieplania między krokwiami, można go dopasować do przestrzeni między deskami. Zawsze alternatywą może być wełna, jest ona zdecydowanie mniej popularna od styropianu ale ma bardzo podobne parametry odnośnie przepuszczalności ciepła.
Istotną sprawą w efektywności termoizolacji jest to czy w naszym budynku nie ma za dużej wilgotności. To przez za dużą wilgotność, na ścianach powstaję grzyb. Ocieplenie ma zapewnić obieg powietrza, dzięki czemu unikniemy problemów z pleśnią. W tym wypadku duże znaczenie ma też wentylacja, otwory wywietrznikowe w oknach oraz ogólne przepuszczanie powietrza przez dom, mimo tego ocieplenie też gra w tym procesie istotną rolę.
Na sam koniec chciałbym zachęcić do ocieplenia budynku, dzięki temu zaoszczędzimy czas oraz pieniądze w przyszłości, o ile ocieplenie ścian to standard o tyle ocieplenie poddasza często jest zaniedbywane, przez co nasz dom nie „oddycha” w prawidłowy sposób.