W ciągu ostatnich kilku lat, coraz głośniej mówi się o wszechobecnym smogu czy tez nasileniu efektu cieplarnianego, w wyniku którego będziemy mieć do czynienia z globalnym ociepleniem klimatu naszej planety. Są to niewątpliwie bardzo ważne problemy, nad którymi koniecznie należy się pochylić. Dlatego też, należy jak najszybciej zaprzestać wydobywać pokłady węgla kamiennego, które w toku spalania emitują do atmosfery dużo zanieczyszczeń, w tym także dwutlenek węgla, czyli najbardziej istotny gaz cieplarniany. Rozwiązaniem jest wdrożenie ekologicznych materiałów opałowych, takich jak chociażby brykiet drzewny czy też pellet, które mogą być produkowane nie tylko z całego drewna, ale także z odpadów z produkcji stolarskiej i tartacznej.
Jak produkuje się brykiet?
Aby mógł powstać brykiet drzewny, niezbędny będzie nam odpowiednio przygotowany materiał wsadowy. Najlepiej jeśli zastosujemy zrębki, wióry i trociny. W przypadku całego drewna, koniecznością będzie jego uprzednie przemielenie na drobne frakcje. Następnie, profesjonalne brykieciarki, przy udziale wysokiej temperatury, prasują materiał wsadowy pod wysokim ciśnieniem, formując z niego kostki brykietu. Skutkiem tego, drewno zmniejsza nieco swoją objętość, a więc na mniejszej przestrzeni zmagazynujemy jego większe ilości. Sprawia to też, iż brykiet jest stabilny w procesie zgazowywania. Kostki brykietu doskonale trzymają się w całości do czasu pełnego zgazowania i dopalenia się pozostałego po tym procesie węgla drzewnego. W toku produkcji największym zagrożeniem jest wilgoć, która będzie negatywnie wpływać na poziom spójności gotowego brykietu. Przy zastosowaniu zbyt wilgotnego materiału wsadowego, gotowy brykiet nie będzie się dobrze trzymać, przez co też będzie się kruszyć już w transporcie, a cóż dopiero podczas procesu jego spalania.
Efektywność spalania brykietu drzewnego.
Co prawda brykiet drzewny jest materiałem opałowym o mniejsze kaloryczności niż węgiel. Jednakże przy upowszechnieniu jego produkcji i masowym zalesieniu terenów nieużytkowych, będziemy mieć pod dostatkiem materiałów wsadowych do produkcji, dzięki czemu jego cena mogłaby osiągnąć pułap o 50% niższy, co doprowadziłoby do wyrównania kosztów ogrzewania pomiędzy brykietem a węglem.
Bardzo ważną kwestią jest także poziom wilgoci brykietu. Powinien on być jak najniższy. Maksymalny, dopuszczalny poziom wilgotności to 8%. Powyżej tej wartości, energia wytwarzana w procesie spalania, będzie w zbyt dużym zakresie marnowana na odparowanie wody zawartej w brykiecie. Co gorsza, parująca woda, będzie osiadać na elementach naszych kotłów grzewczych, prowadząc z czasem do ich korodowania. Tak więc najważniejsze jest to, aby brykiet drzewny był suchy. W przeciwnym razie poniesiemy większe koszty ogrzewania, jak również znacznie skrócimy żywotność naszego kotła centralnego ogrzewania.