Praca w firmie budowlanej kojarzy nam się przede wszystkim z pracą fizyczna – układaniem cegieł, kopaniem wykopów czy obsługą sprzętów typu koparka gąsienicowa. To widzimy przechodząc koło placu budowy. Ale w firmach budowlanych pracują nie tylko robotnicy fizyczni, ale też pracownicy umysłowi, których narzędziem pracy jest komputer.
Programy komputerowe są w firmach z branży budowlanej wykorzystywane m.in. do usprawnienia takich czynności jak wycena inwestycji czy kontrola realizacji prowadzonych prac, a wśród programów które każda firma budowlana musi mieć są na pewno programy do kosztorysowania, programy do pracy z rysunkami CAD oraz programy do zarządzania projektami.
Programy kosztorysowe
Programy kosztorysowe to specjalistyczna grupa narzędzi, które ułatwiają przygotowanie wycen inwestycji w kalkulacjach uproszczonych i szczegółowych. Programy kosztorysowe współpracują z dostępnymi na rynku cennikami cen jednostkowych robót i cennikami robocizny, materiałów i sprzętów, co znacznie ułatwia i przyspiesza sam proces wyceny. Do najpopularniejszych programów kosztorysowych należą:
• Norma Pro
• Zuzia 11
• Norma Standard.
Programy do pracy z projektami CAD
Programy do pracy z projektami CAD pozwalają tworzyć i edytować projekty inwestycji. Porządnie przygotowany projekt to gwarancja dobrego wykonania i jednoznacznego określenia zakresu robót. Każda firma budowlana musi mieć możliwość otwarcie pliku z projektem i ewentualnej edycji danego projektu. Wśród programów CAD można szczególnie wyróżnić popularny AutoCAD. Ponadto dostępne na rynku są rodzime programy CADRysunek czy Miara PRO – program do przedmiarowania.
Programy do zarządzania projektem
Programy do zarządzania projektem pozwalają firmie kontrolować terminy, koszty i zużycie nakładów już w trakcie realizacji robót. Najpopularniejszy program tego typu czyli MS Project umożliwia stworzenie harmonogramu robót i zaprezentowanie go w kalendarzu na wykresie Gantta. Czytelny wykres pozwala łatwiej monitorować realizację projektu w ustalonych ramach czasowych, dodatkowo narzędzia kontroli kosztów sprawiają, że firma jest w stanie reagować na przekroczenia budżetu lub zwiększenie zużycia środków produkcji.
Jak widać praca w budowlance nie musi wiązać się tylko z typowymi robotami na placu budowy. Kosztorysanci, projektanci czy planiści są niemniej potrzebni niż murarze i betoniarze.