Nie od dziś wiadomo, że aby auto, ciężarówka czy inna maszyna napędzana silnikiem spalinowym, zadziałała potrzebne jest paliwo. Na dzień dzisiejszy dostępne paliwa na rynku to:
*Benzyna – używana w silnikach o zapłonie iskrowym. Benzyna powstaje w procesie destylacji ropy naftowej.
*Olej napędowy – używana w silnikach o zapłonie samoczynnym. Podobnie jak benzyna uzyskiwana jest w procesie destylacji ropy naftowej.
*LPG – jest alternatywnym paliwem w silnikach spalinowych. Powstaje podczas rafinacji ropy, oraz przez wydobycie z ziemi.
W Polsce benzynę dzielimy na 95 i 98 oktanową. Wartość oktanów mówi o płynniejszym spalaniu co w przełożeniu na jazdę ma wpływ względem spalanego paliwa. Różnica jest również taka, że w przypadku etyliny 95 – oktanowe słabiej rozruszają nasze auto na mrozie podczas,gdy 98- oktanowa mieszkanka nie powinna sprawić żadnego problemu. Najlepiej do banku wlewać takie paliwo jakie zaleca producent auta. W Polsce funkcjonują rozmaici dystrybutorzy paliw. W ostatnim czasie znacząco widać wzrost mniejszych stacji paliwowych np. przy supermarketach.
Ceny paliw są bardzo do siebie zbliżone, w skład ceny należą między innymi: VAT, akcyza, marża, opłata paliwowa, ceny paliw w rafineriach. Dystrybutorzy paliw utrzymują marże na mniej więcej tym samym poziomie około 30%. Na największy wzrost cen paliwa ma wpływ VAT i akcyza, która z roku na rok rośnie. Od 2016 roku cena benzyny Pb 95 wzrosła o ok. 7%, Pb 98 o ok.12%, olej napędowy o ok. 9%, zaś gaz podrożał o prawie 30%. Wszystko to powoduje, że transport publiczny i przemysłowy wciąż staję się droższy. Chociaż ceny paliw wciąż rosną to na Polskich drogach aut nie brakuje. Na każde 1000 mieszkańców przypada około 600 aut, co w przeliczeniu na wszystkich mieszkańców daje nam 24 miliony aut.
Dystrybutorzy paliw jeszcze długo nie będą musieli narzekać na brak potencjalnych klientów. Od 2013 roku liczba aut na polskich drogach wzrosła o prawie 6 milionów. Na 2018 rok eksperci wskazują podniesienie się tych liczb do nawet 650 aut na 1000 mieszkańców. Ceny aut rosną, ubezpieczenie rośnie, paliwo rośnie, ale to nie przeraża mieszkańców Polski do zakupu i użytkowaniu auta. Większość ludzi auto kojarzy z niezależnością i nawet za dużą cenę chce ją uzyskać.
W dodatku Polska komunikacja publiczna w mniejszych miejscowościach nie działa tak jak powinna, co sprawia, że mieszkańcy wiosek muszą posiadać auto, aby dojechać do pracy czy do lekarza, Wszystkie te czynniki sugerują, że sprzedaż paliw w Polsce nie zmaleje, a rynek paliwowy będzie generował niesamowicie duże zyski.