Osuszacz powietrza znajdziemy w praktycznie każdym pojeździe samochodowym. Zarówno w pojazdach ciężarowych, w układach hydraulicznym i pneumatycznym, jak i w pojazdach osobowych w układach klimatyzacji. W każdym z tych przypadków jego zadanie pozostaje takie samo a jest nim obniżenie poziomu wilgotności powietrza wprowadzanego do układu, celem wyeliminowania ryzyka powstawania korozji poszczególnych elementów układu. Dlatego też, tak bardzo ważnym jest, aby osuszacz powietrza był zawsze utrzymany w dobrym stanie technicznym, gdyż od niego zależy bezpieczna i wydajna praca całego układu, jak również ogranicza on koszty związane z ciągłą wymianą skorodowanych elementów.
Monitoring pracy osuszacza powietrza.
Przede wszystkim więc, koniecznością będzie tutaj systematyczny monitoring pracy osuszacza, aby odpowiednio wcześnie móc wychwycić ewentualne niezgodności i podjąć właściwe działania, mające na celu usuwanie usterek. Im szybciej wychwycimy niezgodności związane z pracą osuszacza, tym lepiej dla nas. W przypadku odpowiednio wczesnego wykrycia usterki, możliwa bowiem będzie regeneracja osuszacza, która jest o wiele przystępniejsza cenowo, niż wymiana osuszacza na nowy. Tutaj trzeba będzie jednak znaleźć odpowiedni warsztat, który świadczy usługi regeneracji samochodowych osuszaczy powietrza, a to nie zawsze jest takie proste. Nie w każdym warsztacie, pracownicy dysponują odpowiednią po temu wiedzą i umiejętnościami, jak i sprzętem. Niemniej jednak w każdym większym mieście z całą pewnością, bez większych problemów natkniemy się na taki warsztat, skutkiem czego nie powinniśmy mieć problemów z diagnozą stanu technicznego osuszacza, jego wymianą czy też przeprowadzeniem jego regeneracji.
Rozpoznanie uszkodzeń.
Kluczem do sukcesu będzie tutaj jednak odpowiednio wczesne wychwycenie wadliwości w pracy osuszacza, a można tego dokonań na kilka sposobów. Przede wszystkim, nowoczesne osuszacze powietrza zaopatrzone są w kontrolę poziomu wilgotności powietrza w układzie, dzięki czemu można na bieżąco sprawdzić, jak prezentuje się jego praca. Jeśli powietrze w układzie będzie charakteryzować się wysokim poziomem wilgotności, powyżej 21%, świadczyć to będzie o nieprawidłowej pracy osuszacza. Musimy jednakże pamiętać, iż czasem drobne odchyłki nie są tutaj niczym nadzwyczajnym. Dopiero dłuższe utrzymywanie się wysokiego poziomu wilgotności, powinno nas zaniepokoić. Będzie się to także od razu przekładać na niezbyt dobrą pracę urządzeń współpracujących, czyli układu klimatyzacji, hamowania, czy też pracy siłowników, więc mamy kolejny sposób na sprawdzenie prawidłowości pracy osuszacza. Niezależnie jednak od tego, w jaki sposób wykryjemy problemy z osuszaczem, najważniejsze jest to, aby działać jak najszybciej, bowiem pozwoli nam to znacznie ograniczyć koszty, związane z jego wymianą. Regeneracja osuszacza zawsze jest rozwiązaniem przystępniejszym cenowo.