Skały są powszechnie wykorzystywane przy różnych ogrodowych aranżacjach. Doskonale sprawdzają się przy różnego rodzaju oczkach, wodospadach czy jaskiniach, nadając otoczeniu niepowtarzalnego wyglądu. O ile jednak niewielkie kamienie czy głazy można jeszcze stosunkowo łatwo przewieźć na miejsce i ustawić, to przy większych elementach pojawiają się różne problemy. Przede wszystkim naturalna skała jest ogromnie ciężka, większy głaz może ważyć nawet kilka ton, a to znacznie podnosi koszty zakupu i transportu.
Dodatkowo niektóre rodzaje skał są u nas trudno dostępne, szczególnie w większych rozmiarach. Dlatego też coraz częściej w ogrodach wykorzystuje się sztuczne skały, które wyglądają praktycznie identycznie, a są znacznie tańsze i lżejsze. W ostatnich latach technologie produkcji takich elementów znacznie poszły do przodu, pojawiły się na rynku nowe materiały, dzięki czemu skały z betonu osiągają obecnie bardzo duży stopień realizmu. Co ważne, są też w pełni odporne na działanie warunków atmosferycznych, mają podobną wytrzymałość co ich prawdziwi odpowiednicy.
Jedną z największych zalet sztucznych skał jest to, że można je wykonać na dowolny rozmiar. Jeśli komuś zamarzyłby się kilkumetrowy głaz stojący w rogu ogrodu, to chcąc zamówić prawdziwy wydałby fortunę na jego dostarczenie. Tymczasem sztuczne głazy o takich rozmiarach bez problemów zostaną zrobione za ułamek tej kwoty, i to w dowolnej wybranej przez klienta teksturze i kolorystyce. Imitacje skał najczęściej wykonuje się ze specjalnych zapraw polimerobetonowych, które same w sobie bardzo przypominają naturalne kamienie, a można je dowolnie barwić na różne odcienie.
Co ważne głazy, kamienie czy groty wykonane z takich zapraw starzeją się identycznie jak kamień naturalny. Dzięki temu po pewnym okresie czasu pokrywają się naturalnymi glonami i mchami, jeszcze bardziej zwiększając realistyczny wygląd. Konstrukcje sztucznych konstrukcji są na tyle wytrzymałe, że mogą one służyć nawet jako skałki wspinaczkowe, bez problemów utrzymujące ciężar dorosłego człowieka.