Drzewka iglaste to zdecydowanie jedna z piękniejszych ozdób w przydomowych ogrodach, na jakie możemy sobie pozwolić. Co więcej, prace związane z ich pielęgnacją nie nastręczają nazbyt wielu trudności, zaś wymagania dotyczące gleby w ich przypadku także nie należą do zbyt wygórowanych. Tutaj można wręcz powiedzieć, iż niektóre gatunki drzewek iglastych, doskonale radzą sobie w wybitnie trudnych warunkach glebowych. Niemniej jednak warto tutaj przygotować starannie podłoże, aby nasze iglaki nie musiały zanadto się męczyć, dzięki czemu będą mogły osiągać lepszy wzrost i zdrowo piąć się ku górze i na boki, gwarantując nam tym samym wysoki poziom estetyki w naszym ogrodzie.
Zalety uprawy iglaków w przydomowym ogrodzie.
Przede wszystkim, warto tutaj wspomnieć o tym, iż zdecydowana większość iglaków pozostaje zimozielona, a co za tym idzie, nasz ogród będzie także przez zimę wyglądać o wiele bardziej estetycznie. W końcu lepiej popatrzeć przez okno na zielone igiełki niż na suche patyki pozbawione nawet odrobiny zieleni. W końcu zieleń jest jednym z tych kolorów, które korzystnie wpływają na nasz stan psychiczny i poprawiają naszą zdolność do walki ze stresem. Ponadto, iglaki nie wymagają nazbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z najważniejszych będzie rutynowe przycinanie, mające na celu prawidłowe uformowanie drzewek ozdobnych i wstrzymanie nadmiernego wzrostu do góry. Warto tez systematycznie zasilać nasze drzewka, aby miały jeszcze lepsze warunki do wegetacji w naszym ogrodzie. W tym celu w zupełności wystarczający powinien być odpowiednio dobrany posypowy nawóz do iglaków, który skutecznie uzupełni wszystkie niedobory mineralne naszych drzewek ozdobnych. Oczywiście chcąc osiągnąć jeszcze lepsze efekty, możemy zastosować odpowiednie nawozy do upraw profesjonalnych niemniej jednak trzeba będzie w takich przypadkach liczyć się z koniecznością poniesienia o wiele większych kosztów, aczkolwiek pozwolą nam one na osiągnięcie lepszych warunków uprawy iglaków w przydomowych ogrodach.
O czym warto pamiętać?
Oczywiście musimy pamiętać o tym, iż iglaki raczej nie wymagają intensywnego nawadniania. Bardzo dobrze radzą sobie w ogóle bez sztucznego nawadniania, choć w przypadku dłuższych braków opadów atmosferycznych warto także i swoje ogrodowe iglaki nieco nawodnić. Z całą pewnością zrobi im to dobrze, a w odpowiedzi odwdzięczą się jeszcze lepszym efektem estetycznym. Generalnie rzecz biorąc, trzeba tutaj pamiętać także o tym, iż iglaki stanowią doskonałą zasłonę przed wścibskim wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Można je po prostu nasadzić w pobliżu płotu ogradzającego nasz ogród a z biegiem czasu będą stanowić doskonałą naturalną barierę zapewniającą nam większy poziom prywatności oraz intymności w naszym własnym ogrodzie, a to przecież także bardzo istotna kwestia, którą powinniśmy mieć na względzie zakładając przydomowy ogród.