Lokata bankowa jest to umowa zawierana pomiędzy klientem a bankiem, na mocy której bank zobligowany jest do wypłacenia klientowi uprzednio zdeponowanej na określony czas sumy wraz z należnymi mu odsetkami. Niemal każdy człowiek ma właśnie takie ogólnikowe pojęcie odnośnie lokat bankowych. Co więcej, jeśli chodzi o tradycyjne lokaty terminowe, to w gruncie rzeczy, wiedza ta wystarcza w zupełności.
Lokaty bankowe to w Polsce niezwykle popularny sposób oszczędzania. Podobnie jest zresztą wśród naszych zachodnich przyjaciół: w Niemczech i Hiszpanii. Jakkolwiek, banki prześcigają się w pozyskiwaniu nowych klientów tworząc coraz to bardziej atrakcyjne oferty lokat, bo jakby nie patrzeć, to pieniądze osób fizycznych w największym stopniu zasilają kasę banków. Czy wszystko jest jednak takie różowe z perspektywy klienta?
Zalety lokat bankowych
Według internautów, największą zaletą lokat bankowych jest to, że na rachunku można zdeponować niewielkie kwoty. Najczęściej jest to suma co najmniej 1 000 zł, jednakże zdarzają się już oferty, które wymagają niewielkiego wkładu w wysokości 500 zł. Ważnym aspektem jest również realny zysk. Po zakończeniu czasu trwania lokaty, cały nasz kapitał wraz z odsetkami wraca na nasze konto. Co prawda, w przypadku niewielkich kwot, zysk jest raczej kwestą kilku złotych, ale w już w przypadku kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy, możemy zyskać całkiem ładną sumkę. Wreszcie, do założenia lokaty nie jest potrzebna praktycznie żadna wiedza na temat finansów i bankowości. A jeżeli masz wątpliwości, zawsze możesz zasięgnąć rady na portalu oprocentowanieofert.pl.
Wady lokat bankowych
Poza licznymi zaletami tej formy oszczędzania, internauci zgłaszają kilka podstawowych wad. Jedną z nich jest konieczność „zamrożenia” kapitału na czas trwania lokaty. W przypadku zerwania rachunku, klientowi grozi na ogół całkowita utrata odsetek. Wreszcie, z racji, iż lokaty bankowe nie wymagają zaawansowanej wiedzy i doświadczenia, cechują się stosunkowo niewielkim zyskiem w porównaniu z innymi formami oszczędzania.
Konta oszczędnościowe
Nieco podobną formą oszczędzania są konta oszczędnościowe. Przede wszystkim cały czas masz wówczas dostęp do swoich pieniędzy. Pamiętać jednak należy, iż konta te charakteryzują się zmiennym oprocentowaniem. W konsekwencji, nasze zyski zależą od aktualnej sytuacji na rynku finansowym. Konta oszczędnościowe powstały jako odpowiedź i jako metoda alternatywna niedogodności związanych z tradycyjnymi lokatami bankowymi.
Prawda jest jednak taka, że oszczędzać zawsze warto. Nigdy nie będziesz pewny kiedy ta gotówka może być pomocna Tobie czy Twojej rodzinie.