Każdy rolnik, który posiada areał uprawny o powierzchni powyżej 1ha, i regularnie opłaca podatek dochodowy z tytułu prowadzenia działalności rolniczej, obowiązany jest do wykupienia obowiązkowych ubezpieczeń rolniczych. Reguluje to Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK z dnia 22 maja 2003 r. Warto tutaj jednak pamiętać, iż niezależnie od tego, w jakiej ubezpieczalni zostanie wykupiona polisa, sumy gwarancyjne są tutaj wysokie, tak samo jak w przypadku OC samochodu, toteż w razie jakichkolwiek wypadków, spowodowanych przez rolnika, wypłacona kwota odszkodowania z całą pewnością będzie wystarczająca na pokrycie szkód spowodowanych wypadkiem.
Wybór ubezpieczalni.
Oczywiście ustawa nakłada obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC dla rolników, niemniej jednak nie wybiera ubezpieczalni, bowiem w tym zakresie rolnicy mają wolną rękę. Oznacza to, iż każdy może dobrowolnie wybrać zakład ubezpieczeń, który według niego zaoferuje mu najlepsze warunki ubezpieczenia. Warto tutaj mieć możliwość porównania ofert poszczególnych ubezpieczalni, bowiem czasami będzie tak, iż jednemu rolnikowi bardziej będzie odpowiadać jedna oferta a innemu druga. Koszty wykupienia ubezpieczeń będą różne, niemniej jednak dość do siebie zbliżone, tak samo jak sumy gwarantowanych odszkodowań. Jednakże pewne drobne różnice pomiędzy poszczególnymi ubezpieczalniami są i warto się im przyjrzeć. W tym celu można skorzystać z oferty serwisu moja polisa, w którym znajdziemy wszystkie oferty w jednym miejscu, i bez trudu można je będzie ze sobą porównać, celem dopasowania optymalnego rozwiązania. Jest to dość istotna kwestią, bowiem pozwoli nam dobrać ubezpieczenie dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb, co przecież zawsze może się okazać w krytycznych sytuacjach korzystne. W końcu to sam rolnik najlepiej wie, czego oczekuje od ubezpieczalni, więc narzucanie mu konieczności wykupu ubezpieczenia w jakiejkolwiek firmie byłoby zupełnie nie na miejscu.
Ubezpieczenia dobrowolne.
Warto tutaj pamiętać także o tym, iż zgodne z wspomnianą wcześniej ustawą, nie wszyscy prowadzący działalność rolniczą są obowiązani do wykupu obowiązkowych ubezpieczeń. Jednakże każdy może wykupić takowe, nawet, jeśli nie są dla niego obowiązkowe. Z całą pewnością będzie to dobre posunięcie, bowiem na przykład OC rolnika, gwarantuje wypłaty zadośćuczynień w stosunku do osób trzecich, które w wyniku prowadzonej działalności rolniczej doznały szkody. Ubezpieczenie plonów rolnych oraz ubezpieczenie budynków gospodarczych zaś, zapewnia zabezpieczenie rolnika na wypadek zniszczeń spowodowanych żywiołami, przed którymi bronić się nie sposobu. Generalnie trzeba tutaj powiedzieć, iż dobrowolne OC rolników będzie w tym przypadku jak najbardziej wskazane, jako jedna z najlepszych form zabezpieczenia rolnika na wypadek różnych, nieprzewidzianych zdarzeń losowych.