Obecnie w kwestii zagospodarowania wszelkiego rodzaju odpadów z produkcji drzewnej, czyli z warsztatów stolarskich oraz tartaków, zdecydowanie najczęściej będą one wykorzystywane do produkcji brykietu drzewnego oraz peletu. Są to dwa rodzaje wyjątkowo ekologicznego paliwa do kotłów centralnego ogrzewanie, które możemy wykorzystywać do ogrzewania naszych domów. Warto tutaj przyjrzeć się nieco bliżej kwestii samego wytwarzania brykietu drzewnego, gdyż jest to proces wyjątkowo ciekawy, a przy okazji dowiemy kilku istotnych kwestii w zakresie spalania brykietu czy też pelletu drzewnego, aby osiągnąć jak najlepsze warunki spalania i jego wysoki poziom efektywności.
Wymagania techniczne dla prawidłowego spalania brykietu drzewnego.
Jeśli chodzi o spalanie brykietu drzewnego, to przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kwestię jego wilgotności. Jest to zdecydowanie najważniejszy parametr w tym przypadku. Wilgotność brykietu drzewnego dla procesu jego spalania, nie powinna przekraczać 8%, bowiem powyżej tej wartości będziemy mieć do czynienia z dość poważnymi stratami wartości opałowej, jak również z ryzykiem uszkodzenia kotła. Efektywność grzewcza brykietu spadnie w takim przypadku, bowiem w trakcie jego spalania, w pierwszej kolejności trzeba będzie odparować wodę w nim zawartą w postaci wilgoci. Pochłaniać to będzie sporo energii cieplnej, która w innych okolicznościach byłaby wykorzystana do ogrzewania czynnika grzewczego w instalacji. Czyli reasumując ponosimy straty związane z koniecznością osuszenia wstępnego brykietu. Ponadto, parująca woda będzie się osadzać na metalowych elementach kotła, prowadząc z biegiem czasu do jego korodowania. Czyli ponosimy kolejne straty, bowiem kocioł straci na trwałości. Jego żywotność ulegnie znacznemu skróceniu, wobec czego trzeba będzie liczyć się z koniecznością szybszej wymiany kotła na nowy.
Wytwarzanie brykietu.
Proces wytwarzania brykietu jest stosunkowo prosty. W pierwszej kolejności zmagazynowany i odpowiednio osuszony materiał wsadowy jest transportowany na halę produkcyjną, gdzie następnie trafia do brykieciarki. Jest to maszyna, która z odpowiedniej porcji wiórów i trocin, pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia, wytwarza kostki sprasowanego brykietu. Tutaj bardzo ważne jest także to, aby materiał wsadowy do brykieciarki był odpowiednio suchy, gdyż nadmierna ilość wody w nim zawarta będzie negatywnie wpływać na jego stabilizację. Chodzi o to, iż podczas prasowania trocin, wyciskana jest z nich żywica, która stanowi naturalne, w pełni ekologiczne w tym przypadku lepiszcze. Nadmierne ilości wody będą osłabiać wiązanie żywiczne, skutkiem czego brykiet nie będzie tak dobrze spojony w kostkach. Będzie się po prostu rozpadać, a przez to też utrudniać spalania, a także magazynowanie. Dlatego też, już na tym etapie produkcji należy zadbać o odpowiednie suszenie trocin i wiórów, aby ostatecznie osiągnąć dobrej jakości materiał opałowy o wysokiej wartości opałowej.