Geotkanina to jeden z bardziej popularnych materiałów geosyntetycznych, wykorzystywanych przede wszystkim w budownictwie drogowym. Oczywiście wykorzystywana będzie także w innych przypadkach niż tylko budowa dróg, niemniej jednak to tam znajduje przede wszystkim swoje zastosowanie. Jest to płaski wyrób wykonany z cienkich tasiemek polipropylenowych lub poliestrowych, zapewniających przede wszystkim solidną i trwałą strukturę geotkanin. Warto tutaj przyjrzeć się nieco bliżej ich zastosowaniu w tym przypadku, bowiem dzięki nim, nowo powstające drogi i autostrady, ale także wszelkiego rodzaju parkingi i pasy startowe lotnisk, będą o wiele bardziej wytrzymałe i odporne na naturalne procesy mające miejsce w toku codziennej ich eksploatacji.
Wzmocnienie struktury podbudowy geotkanianmi.
Geotkaniny mogą być wykorzystywane przede wszystkim do wzmacniania warstw podbudowy drogowej, poprzez odpowiednie ułożenie ich pod spodem. Będą one jednocześnie zapewniać możliwość izolacji podbudowy od otoczenia, a to znacznie wydłuży trwałość samej podbudowy czy też zabezpieczy ją przed przesiąkaniem do wnętrza wody gruntowej. Skutkiem tego podbudowa będzie bardzo trwała a to zapewni natychmiast wydłużenie trwałości samej nawierzchni bitumicznej. Oczywiście nie jest to jedyne zastosowanie geotkaniny bowiem będziemy ją wykorzystywać także do wzmacniania wszelkiego rodzaju nasypów wzdłuż dróg i autostrad. Wynika to głównie z jej parametrów technicznych oraz wysokiej odporności na rozciąganie, dzięki czemu nawet dość silnie napierająca ziemia nie będzie w stanie zniszczyć struktury geotkaniny. Można więc powiedzieć, iż jest to jeden z bardziej ciekawych, nowoczesnych materiałów budowlanych, których zastosowanie okazuje się być rozwiązaniem podnoszącym znacznie trwałość i stabilność konstrukcyjną nowo budowanych dróg i autostrad.
Pozostałe materiały geosyntetyczne.
Wraz z geotkaninami na rynku pojawiły się także inne geosyntetyki, które także znajdują swoje zastosowanie w budownictwie drogowym, technicznym, przemysłowych oraz hydrotechnicznych. Wszędzie tam gdzie wymagane będzie zastosowanie wytrzymałych i odpornych na działanie czynników atmosferycznych, materiałów, warto sięgnąć właśnie po geosyntetyki, bowiem z reguły będą się one takimi parametrami charakteryzować. Różnorodne geosiatki, geokompozyty, geomembrany i geowłókniny, zapewniają nam możliwość wzmocnienia struktury konkretnych konstrukcji technicznych, a jednocześnie niektóre z nich będą skutecznie zabezpieczać przed przepuszczaniem wody gruntowej, co w wielu przypadkach może się okazać wyjątkowo pożyteczne z punktu widzenia bezpieczeństwa konstrukcji. Jednym słowem materiały geosyntetyczne to jedne z bardziej nowoczesnych rozwiązań, pozwalających nam na osiąganie jeszcze lepszych efektów w toku realizacji większych budów technicznych, hydrotechnicznych czy też drogowych.